Cumartesi, Aralık 9, 2023

Emirdağ’ın Suçu Ne?

Afyonkarahisar’ın zorunlu hizmet bölgesi kapsamındaki sekiz ilçeye ilaveten geçtiğimiz günlerde Şuhut ilçesi de eklenerek zorunlu hizmet kapsamındaki ilçe sayısı dokuza çıkmış oldu.

Afyonkarahisar ili açısından bu sevindirici bir durum olarak ortaya çıkıyor.
Çünkü belli bir sayıda’ da olsa öğretmen hareketliliğini engelliyor. Zaten Afyonkarahisar il ve ilçeleri hem ÖSS de hem de SBS de istenilen yerde değil.
Bu zorunlu bölge kapsamına alınan ilçeler deki öğretmen açığının kapatılması hem il bazında hemde ilçeler bazında eğitim ve öğretimin kalitesini artıracaktır. Fakat işin enteresan tarafı Afyonkarahisar’ın ilçelerinin yarısı zorun hizmet kapsamına alınmasına rağmen Emirdağ ilçesi bu kapsamın dışında kalıyor. 
Emirdağ ilçesi ilk bakışta belki çok modern bir ilçe görünümünde fakat diğer taraftan Emirdağ ilçesinin de çok ücra ve kırsal köyleri bulunmakta bu da dikkate alınması gereken bir durum olsa gerek.
Afyonkarahisar’ın zorunlu hizmet kapsamına alınan  dokuz ilçesi 
Başmakçı, Bayat, Çobanlar , Hocalar , Evciler ,  İhsaniye , İscehisar ve Kızılören ilçelerine Şuhut ilçe side dahil olmuş oldu. 
Emirdağ ilçesinde görev yapan öğretmenlerin bir kısmı bu zorunlu hizmet bölgesindeki ilçelerin çoğundan daha zor şartlarda görev yapıyor.
Bu şartlarında dikkate alınarak Emirdağ ilçesinin de zorun hizmet kapsamına dâhil edilmesi eğitim ve öğretimin kalitesi acısından faydalı olacağı kanısındayım.
Zorunlu hizmet bölgesine dâhil edilen ilçeler genelde Afyonkarahisar’a çok yakın.
Bunun yanı sıra Emirdağ ilçesi Afyonkarahisar’a 70 km uzaklıkta olup, Emirdağ ilçesinin Aşağı Aliçomak köyü ilçeye 65 km uzaklıktadır.
Emirdağ ilçesinin 70 köyünün yaklaşık 40 tanesinde okullar eğitim ve öğretime açıktır. Zorunlu bölge kapsamına alınan ilçelerin çoğunun 10 Ya da 15 civarında köyü bulunmaktadır. Örneğin Bayat ilçesinin köy sayısı 13 dür.  
Emirdağ ilçesi artık bu konuda mağdur edilmemeli zorunlu hizmet kapsamındaki 9 ilçeye ilave edilerek bir an önce Emirdağ mağduriyetten kurtarılmalıdır.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments