Cumartesi, Aralık 9, 2023

Emirdağ da Seçim

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimlere sayılı günler kala seçim tansiyonu oldukça yükseldi. Dileğimiz kim kazanırsa kazansın ama sonuçta Emirdağ kazansın. 
Bu seçimlerde aday patlaması yaşandı.
Tabii ilk etapta göze batan Belediye Başkanlığı seçimleri.
Emirdağ da yaşayanları en çok ilgilendirende Başkan seçimidir.
Elbette İl Genel Meclisi üyelikleri ile Köy ve Mahalle muhtarlıkları da önemlidir.

Fakat insanların birbirine seçimi kim kazanır diye sorduğunda verilen cevap otomatikman Belediye Başkanlığı konusu oluyor.

Hatırladığım kadarı ile önceki seçim dönemlerinde ne Belediye Başkanlı ne İl genel meclisi üyeliği nede muhtarlık seçimlerinde bu kadar aday çıkmıyordu. Şimdi her mahalle veya köyde en az üç tane muhtar adayı mevcut. Artık muhtar olmakta zorlaştı her babayiğit muhtar olamayacak demektir. Önceki dönemlerde her mahalleden bir bilemediniz iki aday çıkardı.
Muhtar adayları da diğer başkan ve İl genel meclisi adayları gibi teknolojiden faydalanıyor.

Buda demokrasimiz adına sevindirici olsa gerektir. Birkaç aday dışında pek uçuk vaatlerde bulunan yok. Bu günkü asıl konumuz il genel meclisi üyeliği ya da muhtarlık değil belediye başkanlığıdır. Emirdağ’ın o kadar çok çözüm bekleyen sorunu var ki saymakla bitmez. Ama ben burada sadece iki sorudan bahsedeceğim. Dileğim belediye başkanı adaylar bu sorunlarla ilgili çözüm yollarını da seçimden önce buradan açıklar ve kamuoyunu aydınlatır. Bence bu önemli sorunlardan birincisi Otopark sorunu, bu sorun yıllarca yazıldı, çizildi ama ne hikmetse bir çözüm bulunamadı. Biz yazmaktan bıktım ama yetkililer okumaktan bıkmadı.

Kış ayları neyse de yaz aylarında otopark çilesi çekilmez oldu.
Dünyanın en önemli arama motorlarından google ye girip de “Emirdağ da otopark çilesi”  deseniz bir sürü sayfa çıkar karşınıza. Artık kendime şunu sormaya başladım acaba yetkililer evlerinden kalkıp işlerine giderken helikopter mi kullanıyor.

Bizlerin gördüğü sorunları görmüyorlar mı?
Bu bağlamda kafama takılan bir soruyu daha sormadan edemeyeceğim. Cumhuriyet Meydanındaki Beyaz Saray işhanı’ nın önüne araç park etmek yasak mı değil mi? Bazılarını “Ha kuyruk acısı var “ dediğini duyar gibiyim. Evet, bana oraya aracımı park ettiğim için 55 TL park cezası geldi. Ödeyeceğim. Olay 55 TL olayı değil. Allahın her günü günün her saatinde en az 15 araç oraya park etmiş durumdadır.
Acaba o araçlara her gün park cezası yazılıyor mu? 
Eğer oraya park eden her araca ceza yazılıyorsa sözüm yok. Vatandaş işlediğim suçun cezasını çekiyor demektir.  Evet, bence bu ilçenin ilk acil çözüm bekleyen soru otopark. Değineceğim bir diğer konu ise belki belediye başkanı ile direk bağlantılı değil ama konu Emirdağ olunca otomatikman konuya dahil oluyor. Afyonkarahisar ilinin 9 ilçesinin zorunlu hizmet bölgesine dahil olduğunu geçtiğimiz günlerde dile getirerek “Emirdağ ın suçu ne? Diye sormuştum.
Fakat fazla bir ilgi görmedi. Ya da ilgi gördü de biz meyvesini belki ilerde alacağız.
Evet, beyler lütfen kısır çekişmeleri bir tarafa bırakalım da bu olaya el atalım.
Önce sağlık daha sonra eğitim diğer konular daha sonra gelir.
Buradan tekrar tekrar sesleniyorum.
Afyonkarahisar ın 8 ilçesinden sonra 9 ..cu ilçe olarak Şuhut “Zorunlu Bölge” kapsamına alındı.
Eğitimle uzaktan yakından alakası olanlar bunun ne anlama geldiğini bilirler.
Evet, Sayın Belediye Başkanı adayları bu konuda düşünceleriniz nedir?
Programınız da bunlar varmı?
Varsa çözüm yolları üretiyor musunuz?
Bu konudaki her türlü fikir ve eleştiriye açığız.
Her şey daha güzel bir Emirdağ için.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments