Çarşamba, Aralık 6, 2023

Hesap Ortada

Uzun zamandır İlçemizde bulunan 3.Jandarma Er Eğitim Taburu ile ilgili rivayetler dilden dile dolaşmaktaydı.Tabur ile ilgili halen devam eden rivayetlerin sonucu 2009 yılı Ağustos ay’ı içinde net olarak belli olacak.
Taburun durumu belli olana kadar halkımız arasında da gitmesiyle ilgili bir ikilem devam ediyor. Bir kısım hemşerilerimiz ilçemiz ekonomisine önemli bir katkısı olmadığını savunurken, benim gibi düşünen bir kısım hemşerimiz ise Tabur’un ilçemiz adına maddi olduğu kadar önemli bir manevi tanıtıma yeni dostlukların oluşumuna, her üç ayda bir sirkülâsyona, yemin törenine gelen ailelerle esnafın yüzünün güldüğünü savunuyoruz.
Hesap Ortada
Katkısı konusunda bir örnek verecek olursak;" İki kişilik bir Asker ailesi evlatlarının yemin töreninde yanında olmak için otobüs ile ilçemize gelerek bir otelden yer ayırtırlar.100 TL ücreti bir şart ile peşin öderler. Askerlerini yatılı olarak çıkarabilirse Üç kişilik odaya ihtiyacı olacağını, oda olmazsa ücretlerinin iade edilmesini isterler. Otel görevlisi kabul eder. Asker ailesi keyifle kahvaltı yapıp taburun yolunu tutarlar.100 TL otel ücretini peşin alan hemşerimiz ilk fırsatta otelin temizliğini yapan kişiye ödeme yapar. Temizlik görevlisi keyifle market alış-verişini yapar, Market toptancıya 100 TL borcunu öder. Toptancı marketten aldığı 100 TL ile otele olan 100 TL borcunu öder. Öğle sıraları yemin töreni biter aile denk gelen ilk lokantada güzel bir öğle yemeği yiyerek otelin yolunu tutarlar ve sabah söylediklerini hatırlatarak üçüncü odayı isterler. Görevli yeter sayıda yatağı kalmadığı için sabah aldığı 100 TL ücreti üzülerek iade eder. Sabahtan öğlene kaç kişiyi mutlu eden 100 TL ilk sahibine tekrar ulaşır. Aile bir umut koşar başka yerlere yatak bulamayınca il merkezine gitmek için gelir firmalara saat 16,35 olmuştur. Son arabanın 16,30’da olduğunu öğrenen aile bir şok daha yaşar. Tek çaresi Gömü beldesine özel bir araç tutmak olur. Sabah otele emaneten verdiği 100 TL si kaç kişi mutlu ederken bu aile üzgün bir şekilde ilçemizden ayrılır.
Söz’ün Öz’ü
Sabah’tan öğlene kaç kişiyi küçük bir katkı ile mutlu eden aile mutsuz olarak ilçemizden ayrılır. Şimdi bizim tek tesellimiz gidecek olan taburun yerine neyin geleceği. İyimserler yine iyi, hemen boş kalan yerleri yüksek okula verip, dört yıllık fakülte getiriyor. İşte bu noktada da ben tam tersini düşünüyorum. Elimizin altında bulunan tabur giderken bir şey yapamazken, İki yıllık meslek yüksek okulumuza iki bölüm açmada zorlanırken, dört yıllık fakülte kolay getirmek kolay mı?
Emirdağ’ın dört yol ağzında olduğu ile övünürken sabah erken ve akşam 18,00’den sonra Afyonkarahisar’dan ilçemize otobüs bulmak mümkün mü? Yâda ilçemizden il merkezine toplu taşıma aracı olmadan ulaşım kolay mı?
Tabur’un gitmesiyle ilk etkilenecekler belli.
Onların etkilenmesi diğer esnafları hatta biz memurları da etkileyecektir. Yaz dönemi hariç az da olsa ilçemiz ekonomisine katkı sağlayan taburun yerini doldurmak hiç de kolay olmayacak. İki kişilik ailenin yüz tl. Kaç esnafı mutlu ederken, Üçbin kişilik asker yakınının geldiğinde sağladığı sirkülâsyon nasıl fayda sağlamıyor denilir. Madem etkilemeyecek Ezine halkı neden bayram ilan ediyor?
Ağustos ay’ı sonlarında gurbetçilerimiz giderken taburda gidecek. Yirmi iki bin yaşayan nüfuslu ilçemizde On iki bin konutun olduğunu düşünürsek, ev kiraları dip yapacak. İki bin’e yakın asker, Yüz elli civarında rütbeli ilçemizden ayrılacak.
Tek umudumuz Emirdağ Meslek Yüksek Okulu olacak. Bari vakit varken ona sahip çıkalım da bu bacasız fabrikayı elden kaçırmayalım. Kaçan fırsatların yerini doldurmak kolay olamayacaktır.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments