Pazar, Şubat 25, 2024

Misafir Kalem

Ezine Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa SEZEK’in Emirdağ Gazetesi için özel olarak kaleme aldığı makaleyi aynen yayınlıyoruz…
***        ***        ***
Daha dün gibi ama aradan tam 23 yıl geçmiş. Üzerine 3 ay daha koyun. 23 yıl, 3 ay olmuş.Tarih 10 Mart 1986 Pazartesi.Emirdağ’dayım.Yüksel Turizm otobüsünden iner inmez,Almanca Öğretmeni Muhsin Bey’i buldum. Bir dönemin sıkı solcusu olduğum için,onun ismini vermişti bir öğretmen arkadaşım.
Tevellüt eski olduğu için, inzibatla sorunum olmadı akşam saatlerine kadar. Sıcak adam çıktı Muhsin Öğretmen.
Akşam saatine yakın,Eskişehir yolunun tatlı yokuşundaki Emirdağ J.Muh.Er.Eğt.Taburu’na giderek teslim etti beni birliğime. Dolu dolu üç ay yaşadım bu ilçede. Foto Filiz, Foto Afrika’nın stüdyolarında elimde çiçeklerle,çiçekli fonların arkasında pozlar verdim diğer asker arkadaşlarım gibi.Göbelek Pide Salonu’nun iyi müşterisiydim.(Halil isimli bir işletmecisi vardı.) Gazetenin o gizemli kokusunu özlediğimde Çekiç’lerin gazeteci dükkanına giderdim. Marş söyleyerek her gün arşınladığımız Adaçalı’yı, gelinciklerin,papatyaların en güzelinin açtığı Bademlik cennetini unutmak mümkün mü’Yaşanan sıla özlemine rağmen,insan istediğinde sevecek bir şeyler bulabiliyor yaşadığı mekanda.
Biraz da Ezine’den bahsedeyim size.14 yıldır bu ilçede yaşıyorum. Aslen Ezine’ye 25 km. uzaklıktaki Ayvacık ilçesindenim. 30 yıldır gazetecilik mesleğiyle uğraşan birisinin gözüyle size kısaca Ezine’yi anlatayım. Emirdağ gibi iki evden birinde gurbetçisi yok. Emirdağ’a göre tek artısı Türkiye’nin en batı bölgesinde yer alması ve sahile olan yakınlığı. Emirdağ’ın 23 yıl önceki hali bile Ezine’den 10 kat daha iyidir. Mevcut hamamı bile tadilat nedeniyle kapatılmış, müteahhitle çıkan sorun nedeniyle hala daha açılamamıştır. Emirdağ ile Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluş tarihi 22 Eylül’dür. Bir ortak yazgıyı daha dile getirecek olursak, iki ilçemizde yıllardır sahip olduğu askeri birliğini tamamen kaybetmiştir. Kaybedenlerden birisi olan Ezine’ye Milli Piyango’dan büyük ikramiye çıkarken,Emirdağ’a amorti bile isabet etmemiştir. Dünyanın en kaliteli peynirini üretmesine rağmen,bol bulamaç,sudan ucuz peynir yiyeceğiz sevdasına kapılanlar, ülkenin en batısındaki sahil ilçesine gidiyoruz hayali kuranların, yaşayacakları ilk olay kesinlikle hayal kırıklığı olacaktır.
Bunları bulunduğum,karnımı doyurduğum ilçeyi kötülemek adına yazmıyorum. Emirdağ 21 bin, Ezine 14 bin nüfuslu bir ilçe. Afyon’lu Genelkurmay Başkanı’na, Afyon’lu Jandarma Genel Komutanı’na rağmen, Emirdağ gibi bir ilçe,elindeki askeri birliğini kaybediyorsa, Ezine kazandığı bu büyük ikramiyeyi iyi değerlendirmeli. Sıfırı tüketmiş piyango milyarderleri gibi olmak istemiyorsa, bazı önlemler almalı.
Emirdağ’ın Ankara’ya olan yakınlığı, hemşerisi kuvvet komutanları, Ankara’daki siyasi lobisi bu ayrılışa dur diyemediyse, Ezine yanlış davranışlar içinde bulunursa kısa bir süre önce attığımız ‘Emirdağ’da hüzün Ezine’de bayram’ başlığı yerine ‘Ne çabuk verdin Allah’ım,ne çabuk aldın?’ başlığı kaçınılmaz olur. Allah bu başlığı attırmasın.Amin!

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments