Cumartesi, Aralık 9, 2023

RAMAZAN DUYGULARI

Unutulmaya yüz tutan Ramazan Manilerinden birkaçını hatırlatıp öyle başlayalım istedim. “Mevlâ’nın ihsanısın
Ayların sultanısın
Dertlerin dermanısın
Hoş geldin ya Ramazan”

“Secdeye varan başla
Gözlerden akan yaşla
Müslüman arkadaşla
Ne güzeldir Ramazan”

“Bu aya hürmet gerek
Nimete şükür gerek
Mübarek Ramazanda
Hakk’a ibadet gerek”
Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun. Yine bir Ramazan’a sağ salim ulaştık.
Bu ayda ve her zaman amellerimizin makbul, dualarımızın kabul olmasını temenni ediyorum. Günahlarımızdan arınarak çıktığımız/çıkacağımız bu ayda kazandığımız/kazanacağımız hasletleri de yılın/yılların kalan zamanlarında da muhafaza ederiz inşallah.
Tarife sığmayan Ramazan ayının anlamını ve değerini kendimce şöylece özetleyebilirim: Kardeşliktir Ramazan. Ruhumuzun cenneti, on bir ayın sultanıdır Ramazan. İftar sofrasında huzurun, gururun doruğudur Ramazan. Türlü hikmet ve nimetlerle dolu, bağışlanma ayıdır Ramazan. Rahmet deryasından yudumlama fırsatı lutfeden günlerdir Ramazan. Sabrı, kendimizi hesaba çekmeyi, arzu ve isteklerimizi sınırlamayı öğretendir Ramazan. Kulluğumuzu yeniden hatırlatan kutlu aydır Ramazan. Müminlere en büyük hediye Kur’an-ı Kerim’in geldiği gün/günlerdir Ramazan. Rahmetle, bereketle gelen; hayırlar, sevaplar bırakıp giden; gelişiyle sevindiğimiz, gidişiyle hüzünlendiğimiz bir aydır Ramazan. Maddesiyle, mânâsıyla hayatımızın boşa akan tarafını durduran; hayra yönlendiren; hayatın akışına hayat katan aydır Ramazan. Dünya sergisinde/dünya pazarında en güzel seyrin, en güzel ticaretin yapıldığı aydır Ramazan. Hayırların çokça yapıldığı, zekâtlar, sadakaların verildiği, cimrilikten kurtulunduğu, vermenin hazzının yaşandığı aydır Ramazan. Ruha ve bedene oruç ayıdır Ramazan.
Ramazan; paylaşma, dayanışma vb. sosyal sorumlulukların artmasına vesile olur. Vesile olur da kendimizi yenilememiz/yenileyebilmemiz için daha güçlü, daha kuvvetli oluruz inşallah.
Bu ayda sevginin, hoşgörünün doruğuna hep beraber ulaşır; iyilikler ve yardımlarımızla birbirimizi yüceltiriz inşallah.
Türk İslam âleminin mübarek ayında yeniden birliğe, beraberliğe kavuşmak hepimizin ortak arzusudur. Cümlemize bu ayda Allah, rahmet ve merhamet pınarlarından kana kana içmeyi nasip eder; barış, huzur, kardeşlik içerisinde bereketli bir hayat sürdürür inşallah.
Ramazan verme, verebilme ayıdır. Her zaman ama Ramazan ayında daha çok vermemiz gereken sadaka ile ilgili bakın Hazreti Ali ne diyor: ‘Sadaka sahibinin elinden çıktığında ihtiyaç sahibinin eline girmeden beş şey söyler: Ben az idim, sen beni çoğalttın. Ben küçük idim, sen beni büyüttün. Ben sana düşman idim, sen beni kendine dost ettin. Ben fâni idim, sen beni bâki ettin. Evvelce sen beni bekler idin, şimdi ben senin bekçin oldum.”
Doğruyu doğru olarak görebileceğimiz ve ona uymak için gerekli kuvvet ve kudrete sahip olmamız temennisiyle Ramazanınızı tebrik ediyorum efendim

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments