Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan iyi haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili Türkiye’ye müjdeli haberi verdi. Koca, “4. haftada Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti. Virüsün yayılma gücüne karşı şu anki şartlarda yayılma hızını kontrol altına almaya başlamış durumdayız” dedi. Vatandaşa ikinci dalga uyarısında bulunan Koca, “Artık burada bir duraklama dönemine, piki yakalama dönemine girdiğini görüyoruz. Bu dönemde temas, izolosyon noktasında hassasiyet gösterelim” diye konuştu. Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Koca, özetle şunları söyledi:
VAKA ARTIŞ HIZI DÜŞÜŞTE: Hastalık Amerika’da 11. haftada, İspanya’da 9. haftada, İtalya’da 8. haftada, Almanya ve Fransa’da 10. haftada, Çin’de 7. haftada, bir haftada görülen en çok vaka sayısına ulaştı. Türkiye’de hastalığın bir haftada en çok vaka sayısına ulaşması 4. haftada gerçekleşti. Yani 4. haftada Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti. Virüsün yayılma gücüne karşı şu anki şartlarda yayılma hızını kontrol altına almaya başlamış durumdayız.
FİLYASYON: Filyasyon kelimesini bu süreçte çok duydunuz. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması işleminin adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz bu filyasyonla sağladık. Filyasyon yöntemini bizim uyguladığımız şekilde uygulayan başka hiçbir ülke henüz hiç olmadı. Filyasyon sürecinde bu kişilere ulaşılıyor, izlem altına alınıyorlar tanı konanlar izole ediliyor, tedavilerine başlanıyor. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. Türkiye ölüm artış hızındaki yavaşlamayı en erken yakalayan ülkedir. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması, ölüm artış hızının yavaşlaması, mücadelede doğru yönde olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğinin, sonuç alacağımızın somut işaretleridir.