Bu Bayram…

Can bula cananını bayram o bayram ola Kul bula sultanını bayram o bayram ola Hüzn ü keder def ola dilde hicabref ola Cümle günah af ola bayram o bayram ola Sağlık, huzur ve mutlulukla sevenlerimiz ve sevdiklerimizle beraber nice bayramlara ulaşma temennisiyle Efendim. Özcan TÜRKMEN

0
118

Hemen her bayram öncesi Abdurrahim Karakoç (1932-2012) merhumun bayram şiirlerini okurum.Bu yıl da okudum yine.Bunların içinde beni en çok etkileyen bölüm şu:
Serilsin gönüller döşek misali
Patlasın sevgiler fişek misali
Hakikat durmadan şimşek misali
Çaksın bayram olsun bayramlarınız
Evet, bayramlarınız bayram olsun…Bayramımız mübarek olsun.
Şaşkınlıklarımız, yorgunluklarımız, bıkkınlıklarımızla geçen yaklaşık iki aydan sonra kontrollü sosyal hayat döneminde Ramazan Bayramı’na ulaşıyoruz hayırlısıyla. Ulaşacağız ama bayram tadı olmayacak bu bayram. Bu bayram, buruk geçecek maalesef.

Bu süreçte evimizde güvendeyiz. Hemen herkes evinde geçirecek bu bayramı.Tatil(ler)e gidil(e)meyecek bu bayram.
Varsın olsun. Bu seferlik olup bitsin diye bekliyoruz, öyle istiyoruz, öyle umuyoruz işte. Bugünler de geçecek bir gün.Her işimizin başı, sağlığımız elbette. Bu hâl ve şartlar içinde sağlığımız için, selametimiz için gerekli olan da böyle bayram zaten.
Bu bayram, hüzün ağır basacak. Bir olmayınca, bir arada olamayınca bayram, ‘bayram tadında olmayacak’ bana göre. Bu bayram, ortak acılar daha yoğun yaşanacak gibime geliyor. Öyle anlaşılıyor ki 23 Nisan gibi, 19 Mayıs gibi bu Ramazan Bayramı da gönül yorgunluğuyla, gönül hüznüyle geçecek.

Virüs belasına rağmen milletçe hüzün/sevinç dengesini kâh bozarak kâh düzelterek kutladık yakın zamandaki milli bayramlarımızı. Önümüzdeki Ramazan Bayramımız da inşallah sağlık içinde geçer. Hastalara şifa dileklerini, dertlilere deva dualarımızıartırırız biraz; kendimizi her zamankinden biraz daha çok iç hesaba çekeriz inşallah.
Hüznü de kederi de sevinci de mutluluğu da paylaştığımız öteki bayramlarımız gibi olmasa da paylaşmaya, ders almaya devam edeceğiz bu bayram.

Sosyal medya imdadımıza yetişecek; sanal bayramlaşacağız (!) bu bayram.Sevenlerimizle, sevdiklerimizlesanal âlemde bir arada olupmutlu olmaya çalışacağız bu bayram.
Birbirimizi her zamankinden daha çok anlayacağız. Dargınlıkları ortadan kaldıracağız. Kardeşlik ve dostluk duyguların daha da pekiştirmek için yeni yolları arayıp bulacağız bu bayram.
Umulur ki bu bayramımız, yeni yeni güzelliklere yol açsın.
Vaktiyle bize gelmeyeni, bizi aramayanı biz arayıp sorup hâl hatır edeceğiz bu bayram.

İhmal etiğimiz büyüklerimizi, bize emek verenleri, ekmeğini yiyip suyunu içtiklerimizi, bizde hakkı olanları, hısım akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, konu komşularımızı tek etek belleyeceğiz bu bayram.
Umulur ki bu bayram; her bayramdaki gibi kine, öfkeye, hasede, fesada sırtdöneceğiz. Hataları, kusurları hatta suçları affedip daha çok mutlu olacağız.

Umulur ki her bayram olduğu gibi bu bayramımız; maddi ve manevi arınmanın ardından fıtrata dönüş, öze yöneliş olsun.
Bu bayramımızda ‘aldatma, cimrilik, dargınlık, haksızlık, haset, ihanet, kibir, yalan vb.’ yanımıza yaklaşamayacak inşallah.
Yeni bir anlayışımıza, yeni bir kavrayışımıza kapı açacak bu bayramımız.Nasıl davranacağımız, ne yapacağımız, ne diyeceğimiz konusundaki sıkıntılarımız azalacak hayırlısıyla.
İyilik kötülük; itaat isyan; doğru yanlış, sevgi kızmak, nefret, kin …arasındaki bocalamalarımız sona erecek bu bayramda inşallah.
Yeni bir silkiniş, yeni bir düşünüş olacak bu bayram bizim için.

Evet; evet… Bu bayramda yalnızlığı ve yalnızların bayramını daha iyi anlayacağız.
Alvarlı Efe (Muhammed Lütfi Efendi) (1868-1956)’nin aşağıdaki dörtlüğündeki duygularla bayramınızı tebrik ediyorum.

Can bula cananını bayram o bayram ola
Kul bula sultanını bayram o bayram ola
Hüzn ü keder def ola dilde hicabref ola
Cümle günah af ola bayram o bayram ola

Sağlık, huzur ve mutlulukla sevenlerimiz ve sevdiklerimizle beraber nice bayramlara ulaşma temennisiyle Efendim.

Özcan TÜRKMEN