Sağlık Bakanlığı, Kronik Hastalıkların tam listesini açıkladı

Sağlık Bakanlığı, eNabız bölümüne yeni ekleme yaptı. Bakanlık, 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi hükmünce idari izinli sayılacak Kamu Çalışanlarının Kronik Hastalıkları Listesini yayımladı.

49

Sağlık Bakanlığı, eNabız bölümüne yeni ekleme yaptı. Bakanlık, 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi hükmünce idari izinli sayılacak Kamu Çalışanlarının Kronik Hastalıkları Listesini yayımladı. > https://www.saglikpersoneli.com.tr/duyuru/saglik-bakanligi-kronik-hastaliklarin-tam-listesini-acikladi-h6597.html?fbclid=IwAR3V92a6UGm6aIuGQvAEZAJnvk3zl1Rde3LvYqtQjnndyfg24hdm6j57dX0 Personel Sağlık
01.VI.2020 tarihi itibarıyla geçmişte kanser tanısı koyup takip ettiğimiz değişik iş kollarında vazife yapmakta olan hastalarımızdan; “eNabız” bölümüne kod eklememizle, üç hekim raporu tanzim etmemizle ya da “çalışabilir veya çalışamaz” raporu vermemizle ilgili yoğun bir talep gelmekte olup çok çeşitli rivayetlerle karşılaşmaktayız.

Bu teşhisi belirleyen bir hekim olarak hastane sistemimizden ilgili kanser tanısını koyar koymaz zaten hastamızın SGK’deki kayıtlarına aktarmış bulunuyoruz ve bu tanı kodları [C00.0 – C94.71 (C73, C50 vb.leri)] “eNabız” bölümünde bize göre solumuzdaki sütunda “tanıları” bölümü işaretlendiğinde açılan sayfada (resimdeki gibi) görülmektedir. Bunun dışında ameliyat tarihini, patoloji raporu tarih ve sayısını, konulan kanser tanısını ve devam etmekte olan takibi ortaya koyacak tek hekim raporunu resmî bir yazıyla ifade etmekten başka da yapılabilecek bir durum yoktur. Arzu eden hastamız, bu resmî raporu ekte sunup, ilgili (2020/8) genelgenin çıktısını da ekleyip “anılan listede doktor raporunda beyan edilen tanının kronik hastalık olduğu ibraz edilmekte olup, kurumunuz çalışanı olarak idarî izinli sayılmamı arz ederim.” beyanı içeren bir dilekçe ile başvurmaları da bir seçenektir.
Hastalarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
http://kayihancaglar.com