YKS’de Eldivensiz Sınav Gözetmeni İstiyorum

ÖSYM'nin organizasyonunda gerçekleştirilen hem LGS hem de MSÜ sınavlarına dair görsel medyada verilen haberlerde gördüklerim ve bazı müşahedelerim karşısında ciddi bir itirazım var.

36

ÖSYM’nin organizasyonunda gerçekleştirilen hem LGS hem de MSÜ sınavlarına dair görsel medyada verilen haberlerde gördüklerim ve bazı müşahedelerim karşısında ciddi bir itirazım var. Gözetmenlerin eldiven taktıkları, çocuklarımıza ve gençlerimize o eldivenli halleriyle soru kitapçığı dağıttıklarını üzülerek tespit ettim.
TV’lerde bütün tıp bilim adamları eldivene karşı çıkıyorken, bu yanlış. Salgınla mücadele, takım oyunu gibidir bireysel davranarak maçı kazanamayız; herkes, üzerine düşeni eksiksiz yapmalıdır. Hiç olmazsa YKS’de görev alacak olan gözetmenlerin, soru kitapçığı ve optik kağıt dağıtımından hemen önce dezenfekte ettikleri en hijyenik olan çıplak elleriyle dağıtmaları hususunu hatırlatmak ve vurgulamak istiyorum. Aksi halde o takılmış olunan eldivenlerle nerelerle temas ettiklerini bilmediğimiz/bilemediğimiz bir durumda belki de bir faciâya sebep olabilirler; ilgililerin ve yetkililerin dikkatine sunarım.
Öğrencilerin sınava girerken ellerini dezenfekte etmeleri ve maske takmaları ne kadar önemli ise gözetmenler de maskeden ve mesafeden taviz vermeksizin eldivensiz bir şekilde hazır bulunmalıdırlar.
Şahsen polikliniğimde hastalarımı eldivensiz karşılıyorum, muayenem esnasında hastamın gözü önünde ve göreceği şekilde sıfır eldiven takıp işim bitince de hijyenik bir şekilde çıkarıp tıbbî atığa atıyorum ki tam da doğrusu budur.

Dr. Kayıhan ÇAĞLAR

@kayihancaglargenelcerrahi  · Cerrah