Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaEskişehirCemiyet Yöneticileri Kazım Kurt’ u Ziyaret Etti

Cemiyet Yöneticileri Kazım Kurt’ u Ziyaret Etti

ESİGC yöneticileri ayrıca İnternet gazeteciğinin bir meslek olarak hak ettiği yere ulaşması için yapılacak her türlü yasal düzenlemenin içinde olmak ve destek vermek istediklerini belirttiler.

Yapılan ziyarette Cemiyet yöneticileri, kuruluş amaçlarının internet gazeteciliğine bir standart getirilmesi ve kalitenin artmasına katkı sağlamak olduğunu anlatırken, Eskişehir ve Türkiye’de internet gazeteciliği ve genel anlamda gazetecilik hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt, internet gazeteciliğinin gidişatından endişe duyduğunu belirterek “Eline cep telefonu alan herkesin gazeteciliğe soyundu, sırf birilerine kızdığı için site açıp öfkesini orada akıtan ve kendisine gazeteci diyen kişiler türedi. Bazı site sahiplerinin belediyelerden maddi destek istiyor. Biz prensip olarak geçtiğimiz yıldan beri hiçbir haber sitesine reklam ve destek vermedik. Ancak bunun karşılığı olarak haberlerimizi yayınlamıyor ve aleyhimizde yazılar yazıyorlar. Haklı eleştirilere her zaman açığız ancak masada oturup tahminlerde bulunarak yapılan haberlere anlayış gösteremeyiz” dedi.

Cemiyet yöneticileri, Kurt’un altını çizdiği bu ve benzeri konulardan kendilerinin de rahatsız olduğu ve bu olumsuzlukların düzeltilmesi için bir çatı altında toplandıklarını, sektöre bir standart getirerek basın meslek ahlakı ve ilkelerine göre gazetecilik yapılması için çalıştıklarını belirttiler. ESİGC yöneticileri ayrıca İnternet gazeteciğinin bir meslek olarak hak ettiği yere ulaşması için yapılacak her türlü yasal düzenlemenin içinde olmak ve destek vermek istediklerini belirttiler.
Son günlerde Gazeteciler Cemiyeti’nin Esigc’e karşı tavrını hatırlatan Başkan Kurt, Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ yle de sıcak ilişkiler kurulması taraftarı olduğunu ve birlikte hareket ederek mesleki özlük hakları için mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.
ESİGC yöneticileri de bunun mevcut konumda mümkün olmadığını, internet gazetecilerinin “gazeteci” olarak tanınmadığı için “gazeteciler cemiyeti” üyesi olamayacağını anlatarak, konunun düzeltilmesi için bu güne kadar yasal bir adım atılmadığını ve cemiyet olarak bu konuda bazı çalışmalar yaptıklarını hatırlattı
ESİGC yöneticileri ayrıca, kimseden maddi hiçbir beklentilerinin olmadığını, kent yöneticilerinden sadece manevi destek beklediklerini belittiler.

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un ile yapılan hoş sohbetinin ardından, cemiyet başkanı İbrahim Gültekin, cemiyet adına hediyesini takdim etti. Buluşma tarafların demokratik iyi dileklerin belirtilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile ziyaret sonlandı.

KAYNAK:http://esigc.org/

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments