Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaEmirdağ GündemFazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Hizmete Açıldı

Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Hizmete Açıldı

Açılış törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Vali Gökmen Çiçek, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekilleri, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İlçe Kaymakamı Osman Bilici, Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, rehabilitasyon merkezini yaptıran hayırsever işadamı Fazlı Halaç ve oğlu Özcan Halaç ile vatandaşlar katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ozcan_halac.jpg

Hayırsever Fazlı ve Özcan Halaç tarafından Emirdağ’ımıza yaptırılan Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve protokolün katıldığı törenle hizmete açıldı.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk olarak yatırımın mimarlarından birisi olan Özcan Halaç bir konuşma yaptı.
Türkiye’nin birçok noktasında Allah rızası için yatırımlar yaptıklarını söyleyen Özcan Halaç: “Bu dünya hayır dünyası. İmkanı olan herkesin hayır işlerine yönelmesi gerekiyor. Bizleri bu anlamlı günde yalnız bırakmadığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etmek istiyorum. Açılışımıza katıldıkları için de tüm protokol üyelerine teker teker şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ardından Babası Fazlı Halaç konuştu.
Emirdağ’dan yurtdışına giden ilk isim olduğunu söyleyen Fazlı Halaç: “Emirdağ yıllar içinde bana çok şey verdi. Şimdi sıra bizde, ben bu ilçeye vefa borcumu ödemiş oluyorum. İlçemize elimizden geldiğince yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bizler yurt dışında olunca yaşlılarımız biraz ihmal ediyoruz. Lütfen yaşlılarımıza sahip çıkalım. Onları yalnızlığa terk etmeyelim. Bu merkezi ilçeye kazandırarak ömürlerinin son demlerini huzur ve afiyet içerisinde geçirebilmelerini diliyoruz. Bu yatırımının ilçeye kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Daha sonra yaşlılarımızın en büyük zenginliğimiz olduğuna değinen Vali Gökmen Çiçek: “Bizler yaşlılarıyla yaşayan bir memleketiz, yaşlılarıyla birlikte olan onlarla mutlu olan bir medeniyetin çocuklarıyız. Bugün Avrupa’da sosyal devleti kurduk, artık sosyal devletin bütün kurumları bizde diyenler bu pandemi sürecinde gördük ki tel tel döküldüler. Bir Avrupa ülkesi olan İspanya’da bir Yaşlı Bakım Merkezinde pandemi nedeniyle koronavirüs nedeniyle bütün sağlık görevlileri ve kurum çalışanları kurumlarını terk ettiler ve yaşlıları kendi kaderleriyle baş başa bıraktılar. Yine İngiltere’de binlerce insan yalnızlıktan ölümü beklemekte. Ülkemizde ise özellikle Sayın Bakanım önderliğinde Valiliklere gönderilen kaynaklarla hiç kimseyi sahipsiz ve yalnız bırakmadık. Hiçbir yaşlımızı kaderiyle baş başa bırakmamaya çalıştık” dedi.

30 Bine Yakın Ailemiz Sosyal Yardımdan Yararlanıyor
Bakan Selçuk, Afyonkarahisar’da Bakanlığa bağlı bir bakım ve rehabilitasyon merkezi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: ” 2002’lerde 2 milyarı bile bulmayan bir sosyal programımız varken, şu anda 43 sosyal yardım programımızla 5 milyarı aşan bir sosyal yardımı vatandaşlara ulaştırmaktayız. Halihazırda Afyonkarahisar’da 30 bine yakın ailemiz bu sosyal yardım programlarımızdan yararlanmakta. İŞKUR aracılığıyla da birçok çalışanımız hem burada hem de yurtdışında işe girmekteler. 2019’da 10 bin kişiyi işe yerleştirdik Afyonkarahisar’da. İşverenlerimize sunduğumuz teşviklerimizle de Afyonkarahisar’a destek olmaya devam ediyoruz.” dedi.


Avrupa’da Yaşlılar Ölüme Terk edilirken Bizler En Çok Yaşlımızı Koruduk
“Biz, yaşlıları başa tacı eden bir toplumuz” diyerek konuşmasına devam eden Bakan Selçuk: “Amerika’da, Avrupa’nın göbeğinde yaşlıların ölüme terk edildiği çok acı günler yaşandı. Kovid-19 salgınında en fazla huzurevlerinde kayıplar yaşanırken, biz hamdolsun Türkiye’de bunu en az hasarla, en az kayıpla geçiriyoruz. Huzurevlerinde, engelli-yaşlı bakımevlerinde çok sıkı önlemler aldık.”
Yaşlıların, bir ülkenin toplumsal hafızasını, geçmişini, bugününü ve aynı zamanda yarınını oluşturduğunu söyleyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Onların dualarını alarak, onların tecrübe, birikimlerini genç kuşaklara aktararak daha bilinçli bir medeniyet inşa edeceğiz. Sosyal hizmetlerde, sosyal yardımlarda çok güçlü bir Türkiye var. Vatandaşını her etapta, her anlamda koruyan bir Türkiye var artık. Sosyal hizmetlere erişim de her geçen gün daha da kolaylaşıyor.” şeklinde konuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı halac_protokol.jpg

Konuşmaların ardından, Bakan Selçuk ve diğer protokol üyeleri kurdeleyi keserek, rehabilitasyon merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
Açılış törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Vali Gökmen Çiçek, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekilleri, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İlçe Kaymakamı Osman Bilici, Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, rehabilitasyon merkezini yaptıran hayırsever işadamı Fazlı Halaç ve oğlu Özcan Halaç ile vatandaşlar katıldı.
Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 16 rehabilitasyon birimi, 32 huzurevi birimi olmak üzere 48 yatak kapasiteli olarak hizmet verecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments