Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaEmirdağ GündemEmirdağlı Ali Efendi (ULU)

Emirdağlı Ali Efendi (ULU)

Kim bu muhterem zat? Hakkında farklı bilgisi olan var mı?

Karakeçili Yörük Aşiretinden Osman Efendi’nin oğludur.
1864 yılında Emirdağ’ının Dere Köyünde doğdu. İlk eğitimini babası verdi. Sonra Bolvadin’e geldi. Akrabası olan Müderris Yörük Hacı İbrahim Efendi’nin (Ö.1887) görev yaptığı İmaret Camii yanındaki Bülbülzade Müftü Müderris Hacı Mehmet Efendi medresesine kayıt oldu. Hocası ve akrabası İbrahim Efendi ölünceye kadar bu medresede okudu. 1887 yılında hocası öldükten sonra Konya’ya gitti. Konya İplikçi Camii yanındaki Parlak Hacı Ahmet Medresesinde öğrenime başladı. Burada Şer’iye ve Evkaf Vekilliği de yapan Hadimli Mehmet Vehbi (ÇELİK) Efendi (1862-1949)’den tefsir, Kadınhanlı Hüseyin Efendi’den hadis dersleri aldı.
Bu arada “Kadiriye Tarikatına” intisap etti.

Konya’daki öğreniminden sonra, Bolvadin’e gelerek tekrar İmaret Medresesine devam etti. Bu medrese müderrislerinden Müftüzade Hacı Mehmet Efendi ve Kadızade Haşan Efendilerden öğrenim gördü. 1893 yılında Müftüzade Hacı Mehmet Efendi’den ve 1895 yılında da Kadızade Hasan Efendilerden icazetname aldı.
Adı geçen kendi çabası ve halkın yardımı ile Kadriye Medresesini 1897 yılında yaptırarak, bu medreseye müderris oldu. Bilhassa köylerden gelen kimsesiz çocukları yetiştirdi. Emrullah Mahallesi halkının da katkılarıyla Kadriye Camii yaptırdı. Külliye haline getirdiği bu camii için bir de vakıf kurdu.

Müftü Mehmet Ali Efendi’nin 1920 yılında vefatıyla boşalan Bolvadin Müftülüğüne yapılan seçim sonunda 21 Eylül 1920 tarihinde atandı. Bu arada Bolvadin Maarif Encümeni Reisliğine seçildi. Bu görevi 5 yıl yürüttü.
Bolvadin Kuva-yı Milliye Teşkilatını kurup, başkanlığını yürüttü. Soyadı kanunuyla birlikte ULU soyadını alan Hacı Ali Efendi, Bolvadin Müftüsü iken 3 Kasım 1939’da vefat etti (Prof. Dr. Ali SARIKOYUNCU).
Şükrü TÜRKMEN

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments