Covid-19 Filyasyon ve Denetim Ekibi Toplandı

Kaymakam Bilici Koordinasyonunda, Covid-19 Filyasyon ve Denetim Ekibi Toplandı

0
151


Kaymakam Osman Bilici koordinasyonunda, ilçe Filyasyon ve Denetim Ekibi Toplantısı gerçekleştirildi.
Düzenlenen toplantıda Emirdağ’da yürütülen filyasyon ve izolasyon takip çalışmaları ile Eğitim-Öğretim de alınan ve sonraki süreçte planlanan tedbirler konusu değerlendirildi.
Kaymakamlık toplantı salonunda yapılan toplantıya Kaymakam Osman Bilici, İlçe Sağlık Müdürü Kutlu Teberik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürkan Emeksiz ile ilgili kurum müdürleri katıldı.

Koronavirüs salgınında ilçe genelindeki genel tablonun değerlendirilmesiyle başlanılan toplantıda, Kaymakam Osman Bilici, öncelikle vaka sayılarının düşürülmesi noktasında yoğun çalışma temposu yürüten sağlık çalışanlarımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri başta olmak üzere tüm İSDEM üyelerine teşekkür etti.
Toplantıda konuşan Kaymakam Bilici, “Düzenlediğimiz toplantıda, içinde bulunduğumuz Kontrollü Sosyal Hayat döneminde şimdiye kadar aldığımız önlemleri, yaptığımız denetim çalışmalarını, ilçemizde verilen filyasyon hizmetlerini, uygulamaları, aksayan yönleri ve alınması gereken ilave tedbirlerin olup olmadığını görüşeceğiz.” ifadeleriyle konuşmasına başladı.
Salgınla Mücadelede karantina sürecinde evlerinde bulunması gereken pozitif veya temaslı vatandaşlarımızın denetimleri çok sıkı şekilde yerine getirilmesini belirten Kaymakam Bilici, “Evinde karantinaya uymayan veya karantina şartlarına uygun barınma imkânı bulunmayanları KYK yurdumuzda misafir edeceğiz.” dedi.

İSDEM Ekiplerimiz Düzenli Olarak Tüm Okulları Denetleyecek
Öğretmen ve öğrenciler için uygulanacak tedbirlerinde görüşüldüğü toplantıda, olası pozitif vakalarda yapılması gerekenler istişare edilerek, okullarda alınan önlemler gözden geçirildi. Kaymakam Bilici’nin talimatıyla İSDEM ekipleri olası bir olumsuz durumun yaşanmaması için tüm okulları ziyaret ederek denetimler gerçekleştirecek.

İlçe Genelinde HES Kodu Uygulamasına Geçiyoruz
-Covid¬19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşların kalabalıklara karışmasını ve izolasyon kurallarını ihlal etmelerini önlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ve Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirilmişti.
Bu kapsamda ilçemiz genelince HES kodu uygulaması ve alınması gereken tedbirler görüşüldü. Kaymakam Bilici, ilçe genelinde “HES Kodu uygulamasını, kamu kurum ve kuruluşlarımız da uygulamaya koyacağız.” dedi.
Kaymakam Bilici, ilçe sağlık müdüründen sağlık personellerimiz ve pozitif vakalara dair bilgi aldı.
Toplantı, Kaymakam Bilici’nin değerlendirmeleri ile sona erdi.