Ana Sayfa Sağlık Covid-19 ve Ürolojik Kanserler

Covid-19 ve Ürolojik Kanserler

Çok zor bir dönemden geçtiğimiz bu pandemi sürecinde hayatlarını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza başsağlığı dileyerek; yeni yılın tüm dünyaya ve ülkemize en öncelikle sağlık getirmesini temenni ediyorum.

Çok zor bir dönemden geçtiğimiz bu pandemi sürecinde hayatlarını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza başsağlığı dileyerek; yeni yılın tüm dünyaya ve ülkemize en öncelikle sağlık getirmesini temenni ediyorum. Bildiğimiz gibi bu dönemde öncelikli sağlık sistemindeki hedef kitlemiz Covid-19 hastalarının takip ve tedavisi üzerine yoğunlaştığından; rutin kontrolleri , takip dönemlerinde çok önemli yer tutan kanser takipli hastalarımız hastaneye gelmekte zorlanmış ve korkmuşlardır. Doğal olarak yeni tanı alan kanser hastalarımız da gerekli tedaviyi erteleme isteğinde bulunmaktadırlar.

Özellikle ürolojik kanserler açısından hastalarımızı değerlendirdiğimizde; öncelikle prostat kanseri nedeni ile takip ettiğimiz hastalarımızın takibinde kan testi olarak PSA (prostat spesifik antijen ) önemli bir yer tutmaktadır. Bu testi hastalarımız kendilerine en yakın sağlık merkezinde yaptırarak sonucunu bize iletebilirler. Tanı aşamasında kullandığımız biopsi işlemleri bu psndemi sürecinden etkilenmeden uygulanmaya devam etmektedir. Ayrıca ameliyat etmemiz gerek yüksek riskli hastalarımızı Tepecik Onkoloji Hastane’mizde uygun şartlarda operasyonlarını yapmaya devam etmekteyiz.

Mesane kanserli hastalarımızın takibinde uyguladığımız endoskopik tedaviler tanı ve tedavide önemli bir yer tutmaktadır. Aynı şekilde bu hastalarımızın endoskopik tedavileri de aksatılmadan yapılabilmektedir.İdrarda kanama şikayeti nedeni ile başvurmak isteyen hastalarımız vakit kaybetmeden merkezimize başvurabilirler.

Üçüncü sıklıkta takibin yaptığımız böbrek kanserli hastalarımızda da laparoskopik gerek görüldüğü takdirde cerrahi operasyonlarını aksatmadan gerçekleştirmekteyiz.

Özellikle hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler ameliyat tarihlerini erteleme yönünde olmakta ve kontrolleri sırasında kalabalık ortamlardan uzak kalma isteği şeklinde olup; polikliniğimizde ve servislerimizde onkoloji hastalarımız tek kişilik odalarda yatmakta ve poliklinikte 10’ar dakika ara ile kontrolleri yapılmaktadır.
KAYNAK : www.orcuncelik.com