Affetmenin Mucizevî Hafifliği

Çoğumuzun hayatında ben de dahil asla affetmeyeceğim dediğimiz kişiler olmadı mı?
Üzen, ağlatan,yıllar yılı sırtımıza affetmemenin yükünü ve olumsuz duygularını yükleten.Aslında bu şekilde kendi kendimize öyle zarar veriyoruz ki bir bilseniz.

Düşünsenize bu küskünlük ve nefret,öfke,kin,korku düşmanlık gibi olumsuz duyguları ruhumuzda ve bedenimizde barındırmak,bu duygularla hergün yaşamakla aslında kendi kendimizi cezalandırıyoruz.
Onun da canı yansın, er ya da geç yaptıklarının bedelini ödesin, bana yaşattıklarını misli misli yaşasın gibi bu olumsuz duygularla, içimizde ki o yarayı hep kanatıyor ve ruhumuzu,bedenimizi günden güne yıpratıyoruz.

Ne gerek var mutluluğa,huzura giden yolumuza,kendi ellerimizle,önümüze dağdan engeller koymaya.
Yapılan araştırmalar bile göstermiş ki; kanser gibi çağımızı tehdit eden bu hastalığın temelinde dahi nefret ve öfke duygusunun ruhumuzda ve bedenimizde yarattığı travmalar var.Affedin.Merak etmeyin gururunuz incinmez,incileriniz yere dökülmez.

Affederek karşımızdaki kişiyi ödüllendirmiyor,onun suçlarını ve hatalarını görmezden gelmiyor,onu haklı çıkarmıyor,bunu bir yenilgi olarak görmüyoruz ki.
Hiçbir şey olmamış gibi davranmıyor aslında her şeyin çok farkında olarak kendimize çok büyük bir iyilik yapıyoruz.Boşu boşuna içimizi kemiren,beynimizi meşgul eden negatif duygu ve düşünceleri evrene yolluyor hepsine bay bay diyoruz.Kendimizi özgürleştirip hayatımıza sağlıkla,huzur ve mutlulukla devam ediyoruz.Karşımızda ki kişinin üzerimizde biriktirdiği olumsuz yüklerden ve negatifliklerden kurtuluyoruz.

Sonuçta hayat sizin hayatınız.
Seçimler de sizin.Ya affederek yüklerinizden kurtulur,özgürleşir ve adım adım huzura doğru yol alırsınız ya da tüm bu yükleri sırtlanmaya çalışıp ve üzerine yenilerini bindirerek huzurunuzu kaçırır,kendi kendinizi cezalandırır,depresyona girer,sürekli sızlanırsınız.

Düşmanlığın, öfkenin,korkunun,kin ve nefretin kime ne faydası olmuş da size faydası olsun.
Unutmayın affetmez k bir güçsüzlük göstergesi değil bilakis ne kadar güçlü olduğunuzun göstergesidir. Sözlerime kulak verin.Geçmişin ağır yuklerine paydos deyin.Tüm içsel engellerinizi serbest bırakın. Huzur bulun. Sakinleşin.Kuşlar gibi özgürleşin.

Oscar Wilde’ın da söylediği gibi “Düşmanlarınızı her zaman bağışlayın.
Hiçbir şey onların bu kadar çok canını yakmaz.”

Hülya SÜMER

Aşağıdaki Sosyal medya hesaplarından ve www.emirdag.net.tr web sitemizden takip edebilirsiniz
Facebook
YouTube
Instagram