Gülsüm Hatun

Gülsüm Hatun (Göbelek)

Emirdağ Hastanesi – Göbelek Çeşmesi
Bizim Göbelek Ebemiz.
1885 yılında Emirdağ’da doğdu. Emirdağ’ın yerlisi olan Gülsüm Hatun, İskenler (Emeksiz) ailesinden Hüseyin Hoca’nın kızı.
On kardeş olan Gülsüm Hatun evin en küçüğü ve tek kızı.
Kızların erkeklere nazaran gelişimi daha hızlı olduğundan ağabeyleri ona “GÖBELEK” adını takarlar.
Gülsüm Hatun Emirdağ İncili Mahallesinde ikamet ederken ticaretle uğraşmaya başlar.
Tahıl alım-satımı yapar. Bu işten bir miktar para biriktirdikten sonra celep ortakçılığına başlar.
Kızı büyür ve kızını gelin eder. Kızı ile arası açılır. Bu olay Gülsüm Hatun’un yardım yapmasına vesile olur.
Kaymakam ve doktor Tahir bey’e giderek ticarette biriktirdiği Sarı liraları hayırlı bir yere yatırım yapalım der.
Onlar da Emirdağ’ın hastanesi olmadığını Emirdağ’a hastane yapmayı teklif ederler. Göbelek Gülsüm teklifi kabul eder ve bir teneke dolusu Sarı Lira’yı Kaymakam ve Doktor Tahir’e teslim ederek hastane arsası alınarak hastane yapımına başlanır.(1947)
O yıllarda Türkiye’de kıtlık varmış. Hastanenin bütün işlemleri Emirdağ halkının da yardımıyla biter. Ancak bir sorun vardır. Kaloriferi yapacak para kalmamıştır. Gülsüm Hatun kendi oturduğu evini satar ve Hastanenin kaloriferini Almanya’dan getirtirler. Kalorifer sistemini kurdurmak için evini satan Gülsüm Hatun evsiz kalır ama Emirdağ Hastanesi bitmiştir. Hastane doktoru Dr. Hüseyin Bey hastanede Göbelek Gülsüm Hatun’a oda döşeyerek hastaneye yerleştirir. Hastanedeki odasında sadece 8 ay yaşayabilen Göbelek Gülsüm 1948 yılında kendi yaptırdığı hastanede hayata gözlerini yumar. Göbelek Gülsüm Hatun’un Emirdağ Hastanesinden önce de Emirdağ’da bir ilki daha gerçekleştirmiş. 28 km uzaktaki Emirdağ yaylalarından borularla getirttiği suyu Emirdağ’da kendi adı verilmiş olan Göbelek meydanına Göbelek Çeşmesi adıyla yaptırır.(1918)
Emirdağ Göbelek Meydanındaki çeşme halen faal durumda. Gelişen Emirdağ’a daha fazla hizmet vermek için kendi binalarına geçen Devlet Hastanesinin yerine Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi açıldı. Yani Gülsüm Hatun’un adı hala yaşıyor.
Ayrıca ara ara yetim kız çocugu alır büyütür gelinlik çaga gelincede evlendirir sonrada yeni bir evlat daha edinirdi.
Allah Rahmet Eylesin ve Allah senden razı olsun Göbelek Ebe