Hülya SÜMER

Çok yönlü kişiliğiyle gökkuşağını andıran bir sanatçı
HÜLYA SÜMER
Bu ay sizleri, yeteneklerini okudukça hayranlık duyacağınıza inandığım, çok yönlü değerli bir sanatçımızın dünyasında gezdirmek istiyorum : Hülya Sümer
Anne tarafı Orta Asya Türkmen beyleri’nden (Güçen Bey) baba tarafı Savranoğulları’ndandır.
Anne tarafı Emirdağ kurucu ailelerinden Gedikler sülalesinden Baba tarafı Belçika, Hollanda ve Almanya’ya yerleşmiş nesilden nesile çoğalmışlardır. Kökleri Afyon Emirdağ’dan gelen Hülya Hanım, bir bahar sabahı dünyaya gözünü açmış, doğma büyüme İstanbulludur.

Harun Reşit ilköğretim okulu ve Erenköy kız Anadolu lisesi mezunudur.
Ezber yeteneği sayesinde okullarını birincilikle bitirmiştir.
İlkokul çağlarında şiire olan tutkusu nedeniyle okul müsamerelerinde öğretmenleri tarafından şiirler hep ona okutulmuştur.
İlkokulda matine ve suare olmak üzere tiyatroda uzun süre “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” oyununda oynamıştır.
Asker olan babasının mesleği gereği birçok il dolaşırlar. Baba, Kıbrıs çıkarmasında ‘gazi’ madalyası almıştır.
Şu anda yürütmekte olduğu ‘81 şehir 81 şiir‘ çalışması, şehirlerin ve kültürel değerlerin şiirlerle anlatılması Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşımaktadır. halen ülkemizin güzide şehirlerini kültürel ve önemli değerleri ile anlatarak video görsellerini YouTube ve Instagram kanallarında memleket sevdalısı yüreklerin takdirlerine sunmaktadır. Çocukluk yıllarında birçok şehir gezmiş olması, böyle bir projede elbette etkili olmuştur.


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur. Sonrasında Radyo-Televizyon bölümünde yüksek lisansını yapmıştır. Sırasıyla Radyo-Televizyon Programcılığı, Medya İletişim, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Yüksekokulu bölümlerini bitirmiştir. Medyanın değişik birimlerinde, editörlük, gazetecilik, halkla ilişkiler yöneticiliği, medya İletişim danışmanlığı yapmıştır.
Bunun yanısıra sanatın birçok dalında faaliyet göstermiştir. 700’ü aşkın şiirini ‘Hülyalı Güfteler1’, ‘Hülyalı Güfteler2’, ‘Sonbahar Şarkısı Söyler Yüreğim’, ‘Sen Aşkın Kırmızısı Ben Hazanın Sarısı’ adlı kitaplarında toplamıştır.
Duayen Bestekar Bilge Özgen başta olmak üzere birçok kıymetli bestekarın nağmeleri ile buluşan TRT repertuarına da giren 350’yi aşkın şiiri şarkıya dönüşmüştür. 2 yeni şiir kitabı da yoldadır.
Hülya Sümer Official sayfası anlamadığı nedenlerle kapanmış, 8.500 takipçisini kaybetmiştir. Yeni açtığı sayfaya ilgilerinizi beklemektedir.
https://www.facebook.com/H%C3%9CLYA-S%C3%9CMER-107903184825053
Bu sayfada şiirlerini, bestelenmiş şarkılarını, köşe yazılarını, hazırlamış olduğu belgeselleri, sunumları, yaptığı aktiviteleri, sanatseverlerlerle buluşturmaktadır.
Profesyonel yaptığı sunuculuk mesleğinde 2 kez üst üste en başarılı ve en sevilen sunucu ödüllerini kazanmıştır.
4 yıl boyunca belediyenin resim kurslarına katılmış, hariçten kendini geliştirerek üç kez oldukça ilgi gören karma yağlı boya resim sergisine katılmıştır.
10 yıldan bu yana TRT Sanatçısı Serhat Sarpel yönetimindeki Ofses TSM Korosu Başkanlığı’nı yapmaktadır.
Birçok mesleki ve sivil toplum kuruluşlarının üyesidir.
Fotoğraflara tıklayarak sanatçımızın dünyasında küçük bir gezinti yapabilirsiniz.
Yolunuz hep açık olsun Hülya Sümer…
Hazırlayan : Orhan Mansuroğlu

Hülya SÜMER
Aşağıdaki Sosyal medya hesaplarından ve www.emirdag.net.tr web sitemizden takip edebilirsiniz
Facebook ,
YouTube ,
Instagram ,
#emirdag,www.emirdag.net #emirdağ , www.emirdag.org , www.emirdag.com ,www.emirdag.net.tr,