Ana Sayfa Emirdağ Gündem Biontech/Pfizer Aşısı Emirdağ’da Uygulanmaya Başlanıldı

Biontech/Pfizer Aşısı Emirdağ’da Uygulanmaya Başlanıldı

Koronavirüs yaklaşık bir yılı aşkın süredir tüm Dünya'yı olduğu gibi, ülkemizi de etkilemektedir.Sayısız iş kolu kapanmış birçok işi işinden olmuştur. Koronavirüs aşısı için çalışmalar devam etmektedir. Onaylanan aşılardan ikisi Sinovac ve Biontech/Pfizer aşıları Emirdağ ilçemizde uygulanmaya başlamıştır.

Koronavirüs yaklaşık bir yılı aşkın süredir tüm Dünya’yı olduğu gibi, ülkemizi de etkilemektedir.Sayısız iş kolu kapanmış birçok işi işinden olmuştur.
Koronavirüs aşısı için çalışmalar devam etmektedir.
Onaylanan aşılardan ikisi Sinovac ve Biontech/Pfizer aşıları Emirdağ ilçemizde uygulanmaya başlamıştır.
Sinovac aşısı Sağlık Ocaklarında uygulanırken,Biontech/Pfizer aşısı 07 Haziran 2021 tarihi itibarı ile Emirdağ Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlanılmıştır.

Neden corona virüs aşısı olmalıyız?
Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşılar, dünyada 1,76 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan pandemiyi durdurmak için hayati bir önem taşıyor. Yüzde 90-95 etkinlik gösterdiği açıklanan, Pfizer/BioNtech, Moderna, SinoVac ve Sputnik V aşılarıyla ABD, Çin, Almanya, İngiltere, Kanada, İsrail, Bahreyn ve Rusya’da şimdiye kadar 3,5 buçuk milyon kişinin aşıladığı tahmin ediyor.

Bilim insanları toplumda aşıyla sürü bağışıklığının sağlanması için nüfusun en az yüzde 60-70’nin aşılanması gerektiğini açıkladı.
Türkiye’de en az 50 milyon , dünyada ise 4,5 milyar kişinin aşı olması gerekiyor. Bu nedenle, insanların kendilerini ve sevdiklerini koruması, ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve toplumsal refahın sağlanması için aşı olmak bir tercihten ziyade insani bir görevdir.

COVID-19 aşısı, COVID-19 bulaşının engellenmesine yardımcı olur

Geliştirilmekte olan tüm COVID-19 aşıları, klinik çalışmalarda dikkatlice değerlendirilmektedir ve yalnızca COVID-19 hastalığını geçirme olasılığını önemli ölçüde düşürdükleri takdirde onaylanmaktadır.

Diğer aşılarla ilgili tecrübeler ve mevcut aşıların klinik çalışmalarından elde edilen veriler COVID-19 aşısı olanların hastalığı geçirseler bile hastalığın ciddi seyretmeyeceğini desteklemektedir. Bu konu ile ilgili çalışmalar davam etmektedir.

Ayrıca aşı olmanız çevrenizdeki insanları, özellikle de COVID-19 nedeniyle ciddi hastalık riski yüksek olan kişilerin korunmasını da sağlayacaktır.

COVID-19 aşısı, Covid-19 hastalığından korunmada daha güvenli bir yoludur
COVID-19 hastalığı ciddi, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır. COVID-19 hastalığının kimde ağır kimde daha hafif seyredeceğini bilmenin bir yolu yoktur. Ayrıca hastalanan kişiler, hastalığı arkadaşlarına, ailesine ve çevresindeki diğer kişilere bulaştırabilirler.

Maske, mesafe ve hijyen önlemleri ile birlikte aşı uygulaması hastalığa karşı en iyi korunmayı sağlayacaktır. Pandeminin durdurulması elimizdeki tüm önlemlerin uygulanması ile mümkün olacaktır.

HAYDİ BÜYÜKLER VE ŞARTLARI UYGUN OLANLAR AŞIYA
MHRS sisteminden şartları uygun olanlar alacakları randevu ile
Sağlık ocaklarında Sinovac aşısı,
Emirdağ Devlet Hastanesinde Biontech/Pfizer aşılarını olabilirler.

Allahım Devletimize Zeval Vermesin