Ana Sayfa Gurbet Uğur ÇALIŞKAN

Uğur ÇALIŞKAN

UĞUR ÇALIŞKAN
BELÇİKA’ DA Emirdağ Yöresi Yardımlaşma Derneği (EYAD) eski başkanı

01.04.1970 yılında dünyaya geldi. Aslen Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Kuruca Köyü’ndendir. Daha sonra Belçika’ya giden babası tarafından 1975 yılında ailesini yanına aldı. Belçika’nın Önce Marche kentine, 1976 yılında da Bürüksel de Türklerin en yoğun oldukları Saınt Josse Teen Noode semtine yerleştiler.

Belçika’nın Bürüksel şehrinde Türklerin en yoğun oldukları Saınt Josse Teen Noode semtinde İlk öğrenimimi tamamladıktan sonra, Ankara’da Anadolu Lisesinin orta bölümünü bitirip tekrar Belçika’ya döndü. Lise ve Üniversite eğitimimi burada tamamladı. Uluslararası Ticaret ve Taşımacılık Bölümü mezunudur. Öğrenci iken 1991 yılında faaliyete başlayan TÖB (Türk Öğrenci Birliği)’ün kurucularındandır. İş hayatına kendi kurduğu nakliye şirketimde başladı.
1999 yılında; Emirdağ Yöresi Yardımlaşma Derneği (EYAD)’ın kurucuları arasında yer aldı. EYAD’ın Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 2014 yılında ise EYAD’ın Başkanlığına seçildi.
2018 yılında rahmetli Safet Han ve Sayın Pierre beyefendilerle beraber, ‘SkyLive Medya ve Kültür Derneği’ni kurdular. Çalışkan, SkyLive Televizyon ve Radyo olarak sosyal, kültürel programlar yapmaktadırlar. İkinci Başkan olarak görev yaptığı SkyLive Radyo ve Televizyon’da 600’e yakın röportaj ve program yaptı.

Çalışkan, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmesinin avantajı ile, Belçika Başbakanı, Dışişleri ve İçişleri Bakanları ve birçok siyasetçiyi programlarında konuk etti. Ayrıca Special Olympics Belçika Genel Müdürü olan Zehra Sayın ile, çok verimli bir televizyon programı da gerçekleştirdi. Çalışkan, evli olup iki kız,ve bir oğlan babasıdır. Hâlen aynı görevlerini sürdürmektedir.
Hazırlayan :Ertuğrul ALTINEL