Menu
RSS
Emirdağlı, mimar Burhan Ünal`ın Almanya´da başarısı

Emirdağlı, mimar Burhan Ünal`ın Alm…

Emirdağlı mimar Burhan Ün...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "GİDERİZ"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Neslimiz soyumuz birdir b...

MAZERET ÜRETMEYELİM

MAZERET ÜRETMEYELİM

Mazeret, genel anlamıyla ...

EY ŞANLI ŞEHİT

EY ŞANLI ŞEHİT

Kurşun girmiş yüreğinin s...

Gün Birlik Olabilme Günüdür

Gün Birlik Olabilme Günüdür

Türk Silahlı Kuvvetleri'm...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "VARDIR"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Şu dünyanın yolu olsa bin...

Hayatınız seçtiğiniz kadındır

Hayatınız seçtiğiniz kadındır

Harun Reşit savaşta esir ...

MERAK

MERAK

Her bir dörtlüğünde bin b...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "BİZ"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Kuzeyi, güneyi, doğu-batı...

KABAHAT HEP KARŞIDA MI?

KABAHAT HEP KARŞIDA MI?

Meşhur fıkrayı bilirsiniz...

Prev Next

BETER OLUN!

BETER OLUN!

Her güzel şeyin başlangıcında mutlak bir vesile saklıdır. Ya da güzel bir tesadüf. Yeter ki insanın alnına yaşanacak bir güzellik yazılmaya görsün. Tıpkı Bir’iz Edebiyat’ın Afyon’un Emirdağ ilçesinde 09.02.2019 Cumartesi günü gerçekleştirdiği şiir ve müzik etkinliğinde olduğu gibi.
 Sanal alem sınırları olmayan bir ülke gibidir. Öyle reel coğrafyalarda olduğu gibi ne belli sınırlardan teşekkül eder, ne de giriş için pasaport gereklidir.
 Bir’iz Edebiyat olarak Pazar günleri Türkiye’nin her köşesinden eli kalem tutan şair dostların katılımı ile Fasl-ı Muhabbet gurubumuzda yaptığımız atışmalara fasl-ı Muhabbet gurubu yöneticisi Nurgül Kaynar YÜCE hanımefendinin daveti ve teşviki ile Emirdağ’dan katılan Emirdağ Milli Eğitim Şube Müdürü sayın Mustafa ZİNCİRKIRAN’ın ‘’Bir hafta da Emirdağ ile ilgili bir ayak verebilir misiniz’’ ricası üzerine işin böyle güzel bir noktaya varacağını bilmeden memnuniyetle kabul ettik. Aslında o hafta Emirdağ’la ilgili verdiğimiz ayağın Bir’iz Edebiyat ile Emirdağ arasındaki kurulan köprünün temelini oluşturduğunu yaptığımız bu etkinlik sonrasında anladık. Atışma dörtlüklerinin Emirdağ yerel basınında yayımlanması üzerine konudan haberdar olan Emirdağ Belediye Başkanı sayın Uğur Serdar KARGIN Bey Mustafa ZİNCİRKIRAN Beyefendi vasıtası ile Emirdağ’da Bir’iz Edebiyat olarak şiir ve müzik içerikli kültürel bir etkinlik yapıp yapamayacağımızı sorduklarında bizlerde sanatın gönüllü ordusu olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ilettik. Nihayetinde 09.02.2019 Cumartesi sabah Emirdağ yolculuğumuz başladı.
Sanatçılarımız Metin Yılmaz POYRAZ, Serpil ASAR; Şairlerimiz Hüseyin ZARAR, Kadir ORAKÇI, Adem YAZAR, Muzaffer DENİZ, İbrahim BEKLER, Abdullah GÜLDEREN, Hayali, Nurgül Kaynar YÜCE, Bayram YELEN, Küçük şiir yorumcumuz Ayşenur KARAKILIÇ ve Ben deniz Aydın YÜKSEL’den oluşan sanat ekibimizle yola çıktık.
 Bu tür organizasyonlarda yapılacak etkinliği genellikle hem talep eden hem de arz eden düşünsel olarak zihin dünyasında şekillendirir. Olumlu veya olumsuz birçok şeyi tasavvur eder. Herkesin bildiği üzere Bizim Bir’iz edebiyat olarak olmazsa olmazımız sıfır siyaset ve her türlü siyasi reaksiyondan uzak durmaktır. Bu yüzdendir ki dünya görüşü farlı bir çok arkadaşla sanat yolunda gayet muntazam bir şekilde yol almaktayız. Doğrusu Emirdağ’a varana kadar belediye başkanının hangi siyasi partiden olduğunu sormadık. Zira bunu sorma gereği bile duymadık. Çünkü biz işin sadece sanat kısmıyla ilgileniyorduk. Hatta yazım bittiğinde bile bu soruya cevap bulamayacaksınız. Her ne kadar biz olaya yalnızca sanat penceresinden bakıyor olsak da sonuçta Emirdağ’a gidiş sebebimiz bir siyasi kurum sayesinde olmuştu. Dolayısıyla kafamızda bazı ‘acaba’ların olması gayet doğaldı.
Kafa dengi ve sanatsever bir şoför ağabeyimizin mihmandarlığında yol boyu şarkı ve şiirler söyledik. Eğlenceli bir yolculuğun ardından kendimizi Emirdağ’a uladık. İlk olarak ilçenin girişinde belediyenin yaptığı ve Çanakkale’deki anıtın yedide bir küçültülmüş minyatürü olan şehitlik anıtını ziyaret ettik. Son derece güzel ve anlamlıydı. Şehre girince Bizleri ilk olarak samimi ve güler yüzlü bir adam karşıladı. Adam diyorum çünkü her yönüyle muhkem bir adamdı sayın Yavuz ÖZTUNCER. Emirdağ’da beden eğitimi öğretmeni olduğunu sonradan öğrendiğimiz Yavuz Bey aslen Amasya’lı olmasına rağmen Emirdağ’la bütünleşmiş yıllarını Emirdağ’da geçirmiş sıcak kanlı ve pozitif bir insan.
 Ben sunum yapacak olmam hasebi ile İbrahim BEKLER hocamı ve Hayali’yi yanıma alarak hazırlık yapmak maksadı ile doğrudan salona geçtim. Karşımızda ses sistemi gayet güzel ve mütevazi bir salon bulduk. Biz hazırlığımızı yaparken konuklar gelmeye başladı. Küçük bir şehir turu yapan diğer arkadaşlar da geldi. Akabinde belediye başkanı sayın Uğur Serdar KARGIN ve Milli Eğitim Müdürü sayın Gürkan EMEKSİZ Salona teşrif ettiler. Salonda yer bulamayan gençler sırtını duvara verip sahneye odaklandılar. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından açılış konuşması için ilk sözü sayın başkana verdik.
 Konuşması ilerledikçe hem rahatladım hem de Emirdağ için hiçbir şeyin siyasete kurban edilemeyeceğinin bilinciyle hareket ettiğini anladım. Çoğu siyasetçi için hele de seçim arifesinde olduğumuz bir dönemde böyle bir ortam bulunmaz bir nimet olsa da Uğur Bey siyaset üstü bir duruş sergileyerek siyasetin sokağına hiç uğramadan ve siyaseten tek kelime dahi etmeden konuşmasıyla sanata verdiği değeri vakur bir eda ile ortaya koydu. Dahası cebinden çıkarıp okuduğu güzel bir şiirle salondan büyük alkış aldı.
Yazımın başlığını okuyanların hala merakının giderilmediğini biliyorum. Lakin biraz sabır.
 Başkanın konuşmasından sonra Bir’iz Edebiyat başkanı sayın Adem YAZAR’ın konuşması ve şiiri ile başladığımız sanat resitali şairlerimizin okuduğu birbirinden güzel şiirler, sanatçılarımızın söylediği güzel şarkılar ve şarkılı şiirli düetlerle devam etti. Özellikle Hayali’nin ve Hüseyin ZARAR’ın Metin Yılmaz POYRAZ ile yaptıkları düetler son derece profesyonelce ve güzeldi. Salondaki izleticiler keyifli anlar yaşadı. Program devam ederken Mustafa ZİNCİRKIRAN hocam kulağıma Yavuz hocanın çok güzel şiir okuduğunu fısıldadı. Kaçırır mıyım bu fırsatı. Hemen anons ettim. Yavuz hocaya da sürpriz oldu. Sahnede enfes bir şiir yorumladı. Akabinde Emirdağ şiiri okuyan Mustafa ZİNCİRKIRAN ve Emirdağlı şairimiz Müslüm EROL ile birlikte en çok alkışı alanlardan oldu. Şiir ve müzik yolculuğumuz devam ederken fısıltı gazetesi yine iş başında idi. Bu sefer Mustafa hocam elime not yazılı bir peçete tutuşturdu. Bir an kendimi sahnede istek parça alan sanatçılar gibi hissettim. Bu sefer kağıtta Emirdağlı bir avukat olan Ahmet Şahbaz hocamızın adı yazıyordu. Anons ettim alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı. Küçük bir şiir okuyup ilginç bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda da sanat ekibimize dönüp ‘’Bir’iz Edebiyat; burada müthiş işler yaptınız. Harikasınız. BETER OLUN’’ dedi. Ahmet beyin yüreğinin en derininden gelen bu ses bizim çok daha iyi olmamızın yüzümüze karşı en güzel ifadesi idi. Bir güzellik ancak bu kadar etkili ve çarpıcı anlatılabilirdi. Hep birlikte güldük. Programın sonuna doğru Kadir ORAKÇI’nın okuduğu ’FORD’ şiiri ile birlikte Kadir ORAKÇI/Nurgül Kaynar YÜCE atışması salonda büyük bir kahkahaya neden oldu. Her güzelliğin bir sonu olduğu gibi yaşadığımız bu güzel anlarında sonuna gelmiştik. Programın finalini sanatçımız Serpil ASAR’ın o muhteşem sesinden dinlediğimiz Metin Yılmaz POYRAZ’ın iki güzel bestesi ile sonlandırdık.
 Programın sonunda sözü yine ilk başlatana verdik. Sayın başkan Uğur Serdar KARGIN’ın konuşmasından, yaptığımız işin ne kadar güzel ve anlamlı olduğunu, ne denli gönüllere dokunduğumuzu anlamak hiçte zor olmadı. Zira sayın başkan ısrarla yaz aylarında Emirdağ’da gurbetçilerle yaptıkları festivalde aynı ekibi görmek istediğini belirtti.
 Bizlerin; Bir’iz Edebiyat olarak çıkardığımız kitapları takdimimize karşılık başkan ve beraberindeki dostlarımızda bizlere Emirdağ kültürünü simgeleyen Topakev Çadırı, Emirdağ lokumu ve Emirdağ’ı konu alan kitaplar sundular.
 Karşılıklı hediyeleşmenin ardından belediye binasından ayrıldık. Dostlarımızın bize yemek ikramından önce yine Emirdağ için değerli bir isim olan Nurettin DİKER bey ve Yavuz hocanın refakatinde küçük bir çarşı turuna çıktık.
Gezerken dikkatimi en çok çeken şeylerden biri; Esnafının dürüstlüğü oldu.
Bir haşhaş dükkanına girdik. Alışveriş yaparken kenarda duran iri nohutlar dikkatimizi çekti. Almak istediğimizde esnaf kardeşimiz ‘’o nohut ithaldir, yerliler kadar lezzetli olmaz ona göre tercih edin’’ dedi. Bizde teşekkür ettik.
Sonra başka bir dükkana girdik. Alışveriş yaparken peynir kalıbını andıran sarı bir gıda dikkatimizi çekti. Sorduk ‘’bu nedir?’’ diye. Yazlık helva dedi.
‘’Peki neden böyle sap sarı?’’ Dükkan sahibi lafı hiç eğip bükmeden ‘’içinde renklendirici var’’ dedi.
İnsanın bir kuruşunu alabilmek için türlü entrikanın çevrildiği şu çağda kazanacağı paradan olmak pahasına da olsa dürüstlüğünden ödün vermeyen Emirdağ esnafına yürekten teşekkür ediyorum. Harikasınız. BETER OLUN!
 Gezerken Nurettin bey bizi iki yere götürdü.
Birincisi Belediye Aşevi. ‘’Buradan yaklaşık 650 yoksul yaşlı ve muhtaç aileye mütemadiyen yemek veriliyor’’ dedi. Gelmekten utanan veya yaşlı olup ta gelemeyenlere belediye araçla servis yapıyor’’ dedi. Daha sonra ‘’HIZIRAY’’ denilen yere gittik. Orada da sistem çok enteresan. Yetkililer asla para kabul etmiyor. Hayır yapmak isteyen varlıklılar, giyim ve ev aletleri anlamında aklınıza gelebilecek ne varsa alıyor ve resmi işlemlerle HIZIRAY’a bağışlıyor. İhtiyaç sahipleri de gidip oradan ihtiyacını temin ediyor. Ve herkesin malumu askıda ekmek uygulaması. O da mevcuttu Emirdağ’da. Ben şahsen belediye başkanının ekibiyle birlikte yaptığı bu sosyal uygulamaları görünce aklıma Osmanlı’daki sadaka taşları geldi. Hem duygulandım hem de Sayın başkan Uğur Serdar KARGIN gözümde bin kat daha yüceldi. Aslında vicdan sahibi her insanın hep hayal ettiği şeyler bunlar.
Ama bizlerde hayal olan şeyler Emirdağ’da gerçek işte.
Ne kadar iyisin sayın başkan. BETER OL. Ol ki daha çok insan sevinsin.
 Güzel bir etkinliğin ardından Emirdağ’a sanat götürüp sevgi almış olarak dönüşe geçtik. Teşekkürler sayın başkan Uğur Serdar KARGIN, teşekkürler Milli Eğitim Müdürüm sayın Gürkan EMEKSİZ, Teşekkürler koca yürekli adam Yavuz ÖZTUNCER, teşekkürler Emirdağ’ın sanal sesi Nurettin DİKER bey, teşekkürler Avukat sayın Ahmet ŞAHBAZ bey, teşekkürler sayın Mustafa ZİNCİRKIRAN hocam, teşekkürler EMİRDAĞ.
Sizi çok sevdik.
Siz çok iyisiniz.
BETER OLUN. 
Saygılarımla. Aydın YÜKSEL.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.