Menu
RSS
Emirdağlı, mimar Burhan Ünal`ın Almanya´da başarısı

Emirdağlı, mimar Burhan Ünal`ın Alm…

Emirdağlı mimar Burhan Ün...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "GİDERİZ"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Neslimiz soyumuz birdir b...

MAZERET ÜRETMEYELİM

MAZERET ÜRETMEYELİM

Mazeret, genel anlamıyla ...

EY ŞANLI ŞEHİT

EY ŞANLI ŞEHİT

Kurşun girmiş yüreğinin s...

Gün Birlik Olabilme Günüdür

Gün Birlik Olabilme Günüdür

Türk Silahlı Kuvvetleri'm...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "VARDIR"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Şu dünyanın yolu olsa bin...

Hayatınız seçtiğiniz kadındır

Hayatınız seçtiğiniz kadındır

Harun Reşit savaşta esir ...

MERAK

MERAK

Her bir dörtlüğünde bin b...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "BİZ"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Kuzeyi, güneyi, doğu-batı...

KABAHAT HEP KARŞIDA MI?

KABAHAT HEP KARŞIDA MI?

Meşhur fıkrayı bilirsiniz...

Prev Next

HIZIR AY

HIZIR AY

BİR/İZ EDEBİYAT-EMİRDAĞ ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİNDEN ( 9 Şubat 2019- Cumartesi )

Muhteşem bir kültürün vefâsız mirasçılarıyız biz:Atalarımızdan bize miras kalan manevi, milli ve kültürel değerlerimizin çoğunu har vurup harman savurarak tükettik.Kalanları ise eski bir paçavra gibi ardiyelere kaldırdık.Halbuki gözümüz gibi bakıp biz de bizden sonrakilere miras bırakabilmeli idik.
Emirdağ gezimizde gördüklerimden sonra yüreğime umut tohumları düştü.
Galiba küçük şehirlerde,ilçelerde ve köylerde hâlâ bir çok değerlerimize sahip çıkılmakta:
Görüyorum ki şehirler büyüdükçe insanlar küçülüyor.Dolayısıyla da insanlık küçülüyor.Ama Hâlâ küçük yerleşim yerlerinde kocaman yürekli insanlar var çok şükür.

''KİMİLERİNİN ÂTILI, KİMİLERİNİN LÜKSÜDÜR''
Hızır Ay'a giderken Nurettin DİKER Bey bu sözlerle başlamıştı sohbetine...
9 Şubat 2019'da yaptığımız Emirdağ Şiir etkinliğimizin ardından Sayın Mustafa ZİNCİRKIRAN Bey ve Sayın Nurettin DİKER Bey'in önderliğinde kküçük bir gezinti yaptık Emirdağ'da.
İlk durağımız HIZIR AY'dı ve Hızır Ay bizi öylesine çok etkiledi ki; Emirdağ Belediyesinin bu güzel projesini sizlerle de paylaşayım istedim.
Emirdağ Belediye Başkanı Sayın Uğur Serdar KARGIN2ın başlatmış olduğu sosyal projelerini, bir çatı altında birleştirerek '' HIZIR AY '' adı için patent başvurusu yapılmış olup askıda beklemektedir.
Hızır Ay bünyesinde; Aşevi, Gönül Sarayı, Cenaze Hizmetleri, Hoş Geldin Bebek, Kadim Dostlar Ekmek Fırını,Yapı Market ( İnşaat Malzemeleri), Halı ve Kilim Atölyesi,Gıda, Giysi,Oyuncak,Kırtasiye, Ev Araç ve Gereçleri, Yakacak, Sadaka Taşı gibi Sosyal Yardım Projelerini '' HIZIR AY '' bünyesinde birleştirmiştir.
Etkinliğe başlamadan önce,bizi candan bir gülümseme ile karşılayan ve Fasl_ı Muhabbet Atışma Grubumuz vesilesiyle bizden biri olan Sayın Mustafa ZİNCİRKIRAN Bey, ilk önce hem tanıtmak hem de öğle yemeğimizi ikram etmek üzere taş bir m'imârîye sahip olan Aşevine götürdüler.Aşevinin çalışanları içten bir tebessümle hoş geldiniz diyerek yöresel yemeklerinden ikram ettiler bize.Güzel bir öğle yemeğinin ardından Belediyenin tahsis etmiş olduğu küçük ama sıcak insanların toplandığı salonda harika bir program yaptık.Programın akabinde Mustafa ZİNCİRKIRAN Bey, Yavuz ÖZTUNCER Bey ve Nurettin DİKER Bey önderliğinde sosyal bir yardımlaşma projesi olan Hızır Ay'a doğru yol almaya başladık.
Fasl-ı Muhabbet Atışma Programımızı her hafta Emirdağnet'de yayınlayan; bu projede gönüllü hizmet eden , kendileri de öğretmen emeklisi olan Nurettin DİKER Bey,yazımın başlangıcında da olduğu gibi '' Kimilerinin âtılı olan eşyalar, kimilerinin lüksüdür'' diyerek yardıma muhtaç insanlara Hızır gibi yetişen '' Hızır Ay'' projesini anlatmaya başladı bize.
Emirdağ nüfusunun büyük bir kısmı yurt dışında, özellikle Belçika:da ikamet etmektedir.Bu yüzden kış mevsimlerinde nüfusu küçülen Emirdağ yaz mevsimlerinde sıla-i rahime dönmeleri sonucu hareketlenmekte ve Belediyenin ve Emirdağ halkının yardımlarıyla bu proje hayata geçirilip , bu şirin ilçede aç ve açıkta hiç bir insanın kalmaması için çaba gösterilmektedir.Nihayet,üzerinde kocaman harflerle '' HIZIR AY '' yazan bir mağazanın önüne gelmiştik.Anlatılanları dinledikçe duygu yoğunluğu yaşıyor, heyecanlanıyorduk.
Nakit paranın hiç dönmediği bu mağazadan içeri girdik Bir/İz Edebiyat olarak.
Mağazada gönüllü hizmet eden Aliye ÇALIK Hanımefendi karşıladı bizleri o sımsıcak tebessümüyle.İlk girişte güzel bir giyim mağazasını andıran reyonlarda pırıl pırıl kıyafetler asılıydı.İkinci el olduğu ilk bakışta hiç anlaşılmayacak şekilde temiz ve yeni idiler. Her tür ve her yaşa uygun kıyafetler vardı burada.Ama karışık değil, şık bir mağaza estetiğinde düzenlenmişti.Bunun yanı sıra ayakkabı ve yiyecek ürünlerinin olduğu reyonlar da vardı.
Hızır Ay, tam bir yardımlaşma ve dayanışma merkezi idi.İhtiyaç fazlası olanlar bu fazlalıklarını Hızır Ay'a bağışlıyor, ihtiyaç sahipleri de gelip bu mağazadan ihtiyaçlarını temin ediyorlardı.Paranın geçmediği bir gönül AVM'siydi burası.
Yani; Hızır gibi yetişen bir huzur kapısı.
Toplumumuzun çoğunun tüketim canavarı olduğuşu zamanda ,kimilerinin gardrobundan taşan kıyafetler,beğenilmeyerek bir köşede beklerken, Hızır Ay sayesinde dolapta boşuna yer işgal etmekten kurtulup,ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır böylece.Yani; kimilerinin burun kıvırıpbeğenmediği şeyleri kimileri ise bayramlık niyetine kullanmaktadır.Böylelikle hem milli israfın da önüne geçilerek dolaylı yönden ekonomi dengesine destek olunmaktadır.
Mağaza sorumlularından Aliye Hanımla mini bir sohbetimiz oldu.
Kanser tedavisi gören Aliye Hanım,hastalığı yenmemde Hızır Ay'daki yapılan hizmetlerin huzuru bana terapi oldu ve buradan aldığım huzur moral ve motivasyonumu yükselterek alternatif bir tedavi etkisi yarattı bana dedi.
Gerçekten de öyle değil mi sevgili dostlar? Manevî huzura denk bir dünyevî mutluluk var mıdır?
Birilerinin mutluluğuna, gülümsemesine vesîle olmak kadar mutluluk verici bir olay yoktur biz insanlar için.Öylesine güzel yürekli ve candan insanlarla dolu idi ki Emirdağ, hayran kalmamak mümkün değildi.
Nurettin Bey, Belediyenin, Hızır Ay bünyesindeki diğer hizmetlerinden de bahsetti bizlere.
Mesela ; Hoş Geldin Bebek projesinde yeni doğan bebeklerin ailelerinden randevu alınarak , randevuyu kabul edenlerin yeni doğan bebeklerine hoş geldin bebek paketi hazırlanıp gönderiliyordu.Yine askıda ekmek projesiyle evine ekmek girmeyen kapı bırakılmıyordu neredeyse.
Eski dokuma tezgahları temin edilip, onarılarakbakımları yapılmış ve hanımların hizmetine sunulmuştu.
2015 yılı Nisan ayında Emirdağ Belediye Başkanı Sayın Uğur Serdar KARGIN ve hayırseverlerin katkısı ile hizmet vermeye başlayan Aşevi de Hızır Ay Projesinin mihenk taşıdır.Bugün itibarı ile 102 ailwnin evine, en az iki çeşit yemek; Emirdağ gurbetçilerinden olan Celil VURAN tarafından bağışlanan iki servis aracı ile sefer tası ile götürülmektedir. Öğlenleri öğrenci ve vatandaşlara Aşevinde yemek ikram edilmektedir.Ramazan Ayı süresince her gün farklı bir hayırsever tarafından gıda malzemeleri alınarak Aşevinin önünde yaklaşık 1000 kişilik yemek, gelenlere ikram edilirken , gelemeyenlerin de evlerine gönderilmektedir.
Aşevine ikram edilebilecek her türlü et, sebze, meyve, bakliyat ürünleri, makbuz karşılığında kabul edilmektedir.Nakit para elden kabul edilmeyip, ilgili banka şubesindeki Aşevi hesabına yatırılmaktadır. Bu hesaba yatırılan para, sadece Aşevinin ihtiyacı olan demirbaş malzeme ve tüp alımında kullanılmaktadır.Aynî ve nakdî yardımda alt ve üst limit yoktur.Aşevine kurban bağışı,makbuz karşılığı kabul edilmektedir.
Hızır Ay Projesinde yer alan Sadaka Taşı Projesive Halı-Kilim Dokuma Projesi de hayata geçirilip Emirdağ halkına hizmet vermektedir.
Dokuma Projesi, ev hanımlarını üretime katarak, hem onlara bir istihdam sağlarken hem de psikoterapi görevi yapmaktadır.
Bunca güzel işleri yapan Emirdağ halkına ve buna öncülük eden Emirdağ Belediye Başkanı Sayın Uğur Serdar KARGIN ve bu projede hizmet eden koca yürekli gönüllü hizmet neferlerine hayran kalmamak ne mümkün?
Biz de BİR/İZ EDEBİYAT olarak Emirdağ'daki bu yüreği güzel gönül insanlarına hayran kaldık ve BİR/İZ EDEBİYAT olarak Emirdağ'daki bu güzellikleri anlatarak o gönül çorbasında bir fiske de bizim tuzumuz olsun istedik.
Benimle bu güzel bilgileri paylaşan Sayın Nurettin DİKER Beyefendiye ve özellikle de Emirdağ ile aramızda gönül köprüsü kurulmasına vesîle olan Emirdağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürüve Fasl-ı Muhabbet Atışma Grubu müdavimlerimizden kıymetli dostumuz Sayın Mustafa ZİNCİRKIRAN Bey'e ve bunca güzelliğin baş kahramanı olan Emirdağ Belediye Başkanı Sayın Uğur Serdar KARGIN Bey'e, teşekkürlerimizi sunuyor; çalışmalarında başarılar diliyoruz.

BİR/İZ EDEBİYAT Başkanımız Sayın Adem YAZAR Bey olmak üzere bir birinden değerli yönetim ekibimize ve programımızın her anını fotoğraflayarak kalıcı kılan sayın Bayram YELEN Bey’e de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Nurgül KAYNAR YÜCE

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.