Menu
RSS
Emirdağ Kaymakamlığından METEOROLOJİK UYARI

Emirdağ Kaymakamlığından METEOROLOJ…

HALKIMIZIN DİKKATİNE...!M...

MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU ROMANYADA

MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU ROMANYA…

Erasmus+KA229 (Okullar Ar...

Türkiye'de ilk ve tek

Türkiye'de ilk ve tek

Türkiye'de ilk ve tek "pe...

YABANCI

YABANCI

Ayrı düştük hiç yoktan, m...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "172.Atışma"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Değerli arkadaşlar, öncel...

NELER GEÇMEDİ Kİ?

NELER GEÇMEDİ Kİ?

Tercanlı İsmail Daimî(193...

Dünyada ve Türkiye’de Organ Nakli İstatistikleri

Dünyada ve Türkiye’de Organ Nakli İ…

Bir kişi kendi hayatında ...

GURBETÇİ

GURBETÇİ

Aşıpda gittiler şu karlı ...

DURMA GİT HADİ

DURMA GİT HADİ

Demek gidiyorsun alıp baş...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "171.Atışma"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Hayırlı Cumalar dileyerek...

Prev Next
Editör

Editör

Emirdağ Kaymakamlığından METEOROLOJİK UYARI

HALKIMIZIN DİKKATİNE...!
METEOROLOJİK UYARI
Rüzgarın, 27.02.2020 Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren Güneyli(Lodos) yönlerden kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU ROMANYADA

Erasmus+KA229 (Okullar Arası Değişim Ortaklıkları) kapsamında İlçemiz Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, aynı zamanda Proje Koordinatörü olarak yer aldığı, " Connecting People (İnsanları Birbirine Bağlayan, İletişim) " isimli projenin ikinci toplantısı için, 17-21 Şubat 2020 tarihleri arasında Romanya'nın Dorohoi kenti Scoala Gimnaziala "Stefan Cel Mare" kurumuna;  altı öğrenci ve üç öğretmen ile  proje hareketliliği gezisi gerçekleştirdi.

Okul öğrencileri Ege Yöresine ait “Harmandalı Zeybeğini” sergilediler

      Etkinliklerde; Öğrenci ve Öğretmenler Dorohoi ve Suceava  şehirlerindeki sanat ve tarih müzesi kültürel gezilerine; Akademik, Kültürel ve Sanat konulu Workshop ve atölye çalışmalarına katıldılar ve oryantasyon ve grup oyunlarında yer aldılar. International Cultural Evening workshop kapsamında, okul öğrencileri Ege Yöresine ait “Harmandalı Zeybeğini” sergilediler. Halk oyunu gösterisi, diğer katılımcı ülkelerin öğrenci ve öğretmenleri tarafından büyük beğeni kazandı.
      Projenin başlığına ve amacına uygun aktivitelerle dolu geçen proje hareketliliğinde; katılımcı öğrenciler İngilizce dilinin kullanımı, farklı kültürleri yakından tanıma, sözlü ve sözsüz iletişim kurma, farklılıklara saygı duyma ve uyum sağlama, grup çalışmasında bir takımın parçası olduğunu hissetme gibi alanlarda çok olumlu kazanımlarla geziyi tamamlamışlar ve katılım sertifikalarını almışlardır.
     Projenin ikinci toplantısında Romanya’ya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunu temsilen; Öğrenciler Abdullah Elçi, Busenur Günlü, Beyza Çiloğlu, Burçin Kaplan, Mustafa Çalışkan ve Mahmut Çatinkaya; İngilizce Öğretmeni Yasemin Beydilli,  Türkçe Öğretmeni Zehra Kilci ve Matematik Öğretmeni Fadime Eryılmaz katıldılar. Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunun  önümüzdeki aylarda Projenin üç ve dördüncü toplantısında katılmak üzere Yunanistan ve Letonya’ya da gidecekleri belirtildi.

Türkiye'de ilk ve tek

Türkiye'de ilk ve tek "perfüzyon cihazıyla muhafaza edilen karaciğer ve böbrek nakli"...
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde Türkiye'de ilk defa kullanılan perfüzyon cihazıyla muhafaza edilen böbrek ve karaciğerin nakli yapıldı. Bugün düzenlenen basın toplantısına Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Prof. Dr. İnci Süleymanlar, Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Doç. Dr. Abdullah Kısaoğlu, Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Öğr. Gör. Nilgün Bilal, organ naklinde görevli öğretim üyeleri ve personeller ile birlikte perfüzyon cihazıyla korunan böbrek ve karaciğer nakliyle sağlığına kavuşan Zeki Üzümcü ile Murat Özyılmaz katıldı.
    Kadavradan alınan karaciğerin bekleme süresini, 12 saatten 16 saate çıkaran cihaz hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Cihaz, karaciğer ve böbreğin donörden alınıp nakledilinceye kadar iyi şekilde korunmasına, fizyolojik sağlığın devamına ve nakilden sonra organın daha iyi çalışmasına olanak sağlıyor" dedi. Başhekim Prof. Dr. Aydınlı ise 37 yıldır organ nakli yapılan Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'de ilk defa perfüzyon cihazıyla nakil yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Öğr. Gör. Nilgün Bilal, Türkiye'de her 4 kişiden birinin organını bağışladığını ve bağışlanan organların kullanım oranının yüzde 80 olduğunu kaydetti. Perfüzyon cihazının kullanımıyla kullanım oranının yüzde 90'a çıkmasının hedeflendiğini anlatan Bilal, cihazın bağışlanan organların daha sağlıklı kullanılması için çok önemli olduğunu vurguladı.

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "172.Atışma"

Değerli arkadaşlar, öncelikle bu güzel atışma grubunu kurdukları için Bir’İz Edebiyat’ın güzide yöneticilerine ; başta Başkanımız Adem YAZAR ve Başkan yardımcımız Kadir ORAKÇI olmak üzere tüm yönetim ekibimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.
Fasl-ı Muhabbet ailemiz öylesine güzel bir aile ki; gerçekten kardeş gibi olduk sizlerle. Kaliteli, saygın üsluplu , adab-ı muaşerete uygun, edep çizgisini aşmayan, seviyeli ve geniş bir ailemiz var.
Bu kaliteli çizgiyi bozmayan siz kıymetli gönül dostlarımıza en kalbî teşekkürlerimi sunuyorum.
Yaklaşık bir buçuk yıldır bu görevi yürütmekteyim ve bu süreçte siz kıymetli kardeşlerimden en ufak bir saygısızlık görmedim. Gerek programımıza, gerek bir birinize ve gerekse de şahsıma karşı gösterdiğiniz saygıdan dolayı müteşekkirim arkadaşlar.
Ailemiz her gün biraz daha büyümekte. Ailemiz diyorum çünkü artık bir birimizi kalemlerimizle tanıyor hale geldik. Bir çoğunuzun şiirinin altında ismi olmasa dahi bu şiir muhtemelen şu kardeşimizindir diyebilecek şekilde tanıyor hale geldik.
Bu hafta, ailemize bu sene katılan kıymetli bir kardeşimize konuk olacağız inşaallah.
Bu haftaki ev sahibi Şairimiz Çorlu’dan Sayın Ümit BAŞDAĞ’dır.

Ümit BAŞDAĞ kimdir? Şimdi kendi ağzından dinleyelim:
Ümit BAŞDAĞ:
1970 yılı Erzurum / Aşkale / Haydarhacı köyünde, dokuz kardeşin en büyüğü olarak dünyaya gelmişim. Anam beni karakışta doğurduğunu söylüyor.
1978 yılının Mart ayı sonunda Konya’nın Çumra ilçesine göçtük. 1 Nisan şakasını ve “Nörüyon” sözcüğünün anlamını o gün öğrendim. İlkokulu ve tahsilimi Çumra’da tamamladım.
1981 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine göçtük. Orada rahmetli babam beni “Eti senin kemiği benim” diyerek bir ustanın yanına verdi. Ben ustamın hem mesleğini hem kızını aldım. Ellerinizi öper, iki çocuk babasıyım.
Halen İstanbul Beykoz’da, özel bir turizm firmasında çalışmaktayım. Firmanın yönetim binası ve otellerinin teknik işlerine bakan mekanik ustası olarak çalışmaktayım.
Edebiyata ilgim çok küçük yaşlarda başladı. Hayal meyal hatırladığım, varlıklı bir köylümüz oğlunun düğününe Âşık Reyhanî’yi getirmişti. Reyhanîyle birlikte bir çırağı da gelmişti(Sanırım Rahim Sağlam). Âşık Reyhanî ve çırağı ayrı ayrı köy odalarında çalıp söylüyorlardı. Biz çocuk olduğumuz için ancak çırağının olduğu odaya girebildik. “Beni yâre götürmüyor/Dağlar deli deli… /Yolar deli deli” dizeleri aklımda kalanlar.
Gaz lambalı yıllarda babamdan birçok öykü dinledim. O, haftanın belli günlerinde köy odalarında dinlediği öyküleri ertesi günlerde bize türkülerini söyleyerek anlatıyordu. (Kerem-Aslı, Ferhat-Şirin, Köroğlu, Şah İsmail vb.)
Hobilerim:
Şiir yazmak ve bir roman çalışmam var. Bunun yanı sıra Prototürkçe ve Öntürk tarihi konusunda araştırmalar yapmaktayım. Ayrıca simya ilmine ilgim var. Koloidal ve monoatomik elementler konusuna ilgiliyim.

Ümit Bey kardeşime bizleri konuk etme inceliği gösterdikleri için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Nurgül KAYNAR YÜCE

Cilve naz yapıp da aklımı çeldi,
Gözler keman kaşlar yay yörük kızı.
Çağırdım yanıma koşup ta geldi,
Gecemde parlayan ay yörük kızı...Lokman GÜL/Gerede/Bolu
 
Yörüğün ezelden gönlümde yeri
Sözünden özünden dönmezler geri
Düşünmez vatana verirler seri
Sözünün eridir vay yörük kızı...Ayşe ATLI SELEN/(Ayselen)/Samsun
 
Yörük yiğit olur bey, hanımıyla
Yuvaya dönüşür ev konumuyla
Sözünün eridir tam tanımıyla
Başka hünerini say yörük kızı...Mübeccel/Bayburt
 
Gözlerin eladır yanağın al al
Ellere haram ol, bir bana helal
Hangi güzelde var kaşları hilal
Selviyi andıran boy yörük kızı...Kıymetî/Ankara
 
Analım Tümenlik Kazım Mirşan’ı
Dirilir yeniden Türklüğün şanı
Atsız Ata adlı yiğitte ünü
‘Almıla’, ‘Gökcen Kız’ oy Yörük kızı...Ümit BAŞDAĞ/Erzurum
 
Ceyhan Sarımazı, geldiğimiz yer
Sarıkeçili'den çıkmışız bir er
Unutma yârine, ömrünü de ser
Garibi gönlünde, say yörük kızı...Adem ÇAĞLI/Hatay
 
Sabah akşam uyu gelde döşüme
Yazı kışı sıcak sakın üşüme
Eceler ederim seni başıma
Saçları bağrıma YAY yörük kızı...Kul İsmet/Muğla
 
Güney illerini gezdin dolaştın,
Çamlı yaylaları dağları aştın,
Huriler içinden seçtiğim eştin,
Yanarım derdinle vay yörük kızı....Hüsrani/Kayseri
 
Serin yaylalardır yücedir elim
Elime sürdüğüm kınada alım
İlimdir diyarım edeptir ilim
Anam töresinde bey yörük kızı...Karagül/İzmir
 
Görmek istemezsen tez öldüğümü
Çözelim gel şu aşk denen düğümü
Murada erelim, isli güğümü
Ocağın üstüne koy Yörük kızı...Aslan AVŞARBEY/(Mülkî)/Eskişehir
 
Yörükler dağlarda kırda dolaşır
Ordaki güçlüğe hemen alışır
Yörük kızları çok erken gelişir
Otagında sanki bey Yörük kizi...Mahmut KÜÇÜKAYDIN/İzmir
 
Ataların kafkas, Kırgız, Tatar mı
Ürkek bakışında hasret tüter mi
Söyle gönlünde bir yiğit yatar mı
Kıskanır çehreni Ay yörük kızı...Nurgül KAYNAR YÜCE/K.Maraş
 
Vakti gelip yaylalara çıkınca
Bir pınar başında göçü yakınca
Lale sümbül burcu burcu kokunca
Yaylada gezinen tay yörük kızı...Küçük Ahmet ARSLAN/Mersin
 
Bilmiyorum yörük kızı ne yapar
Sıvasın gülleri mis gibi kokar
Kızıl ırmak yazın bulanık akar
Gecenin kandili ay yörük kızı...Hatice ŞAHİN/Sivas
 
Görünce çarpıldım düştüm ağına
Baharında açtı gülün bağrıma
Davet ettin geldim gönül bağına
Ömrümü ömrüne say Yörük kızı...Şair Kudret ÇAT/68/Aksaray
 
Yüreğinde sevgi dağları aşar
Vatan millet bayrak denince koşar
Dara düşse vatan cephede yaşar
Sen ile boylansın soy yörük kızı...Dindari/İstanbul
 
Şu dağlarda kekikmisin gülmüsün
Yedi dağın çiçeğimi balmısın
Agustosda erimeyen karmısın
Hayalinle öldüm say Yörük kızı...Halil KOCAMAN/İstanbul
 
Toros dağlarınına yağınca karlar
Durma çık zirveye kay yörük kızı.
Cemreler düşünce yeşerir kırlar
Fistanlı elbise giy yörük kızı...Hayati ETCİ/Ermenek
 
Yörük kızı sizin oba nerede
Hangi yayılımda hangi derede
Ellerinden tutsam birkaç kere de
Doyamam sevgine oy yörük kızı...Mustafa ZİNCİRKIRAN/(Behlül)/Kadirli
 
Ahusun yanına yakışmaz ayı
Bir söz ver beklerim yılları ayı
Yüzündeki bu nur söndürür ayı
Yıldız ol gönlüme kay yörük kızı...Ramazan DEMİRTAŞ/K.Maraş
 
Bir kez görmüş idim seni ormanda
Zaten olmazmışsın ova harmanda
Bir asalet vardı öyle durmanda
Yanmıştı yüreğim vay Yörük kızı…Abdullah ÇELEBİOĞLU
 
Gönlümüzde yaşar yüreğe düşer
Sevdiceği için dağları aşar
Kadir kıymet bilir duramaz şaşar
Beni can yoldaşın say yörük kızı...Selahattin ACUN/Adana
 
Töresine bağlı er'ine eştir
Evlatları için sımsıcak döştür
Zorluğa dayanan bir çilekeştir
Kıymet bilmeyene vay yörük kızı...Mustafa ZİNCİRKIRAN/(Behlül)/Kadirli
 
Urfa, Maraş, Sivas, Elazığ, Ağrı
Diner mi sinede kanayan ağrı
Kars’da Karapapak, kaması eğri
Kirpiğin temreni hay Yörük kızı...Ümit BAŞDAĞ/Erzurum
 
Anadır, kardeştir bazen de yardır
Yüreklere yağan bembeyaz kardır
O güzelliğini görmeyen kördür
Gece yeryüzünde ay yörük kızı...Cemalettin GÜNDOĞAN/Ankara
 
Asaletin var ya dillerde gezer
Niyetin arıdır olmadan sezer
Gazabın en kötü haini ezer
Hasletin sayılmaz ey yörük kızı...Ziyâ NÛRDAN/(Turan ÇAKMAK)/Ankara
 
Ne dedimde astın güzel yüzünü
Başıma topladın derdi hüzünü
Yaşlar dökülmesin yumma gözünü
Kirpiğin ok, kaşın yay yörük kızı...Hamdi COŞKUN/Ankara
 
Gülünce yüzünde güller açar
Sevgiyi kalbine koy yörük kızı
Dağlarda kırlarda mutluluk saçar
Kalalım yaylada oy yörük kızı...Cahit ADA/Çorum
 
Dağlara kurulmuş çadır obası
Atası ardında durur anası
Edebî düsturu bilir hanesi
Maharet bilendir toy yörük kızı...Yurdanur İŞLEYEN/Amasya
 
Yiğide eş oldun Türk’e anasın
Vatandan bayraktan bizden yanasın
İstemem ki asla bağrın kanasın
İçeyim elinden çay Yörük kızı...Abdullah ÇELEBİOĞLU/Düzce
 
Oturmuş ıstarda dokursun kilim
Ağ pürçekli nenen basıyor tulum
Kıl çadır içinde açıyor gülüm
Öldürür sendeki huy yörük kızı...Nurgül KAYNAR YÜCE/K.Maraş
 
Tut beni şalvarlı dizine yatır
Bakıp gözüme bu hasreti bitir
Yayladan kar topla çuvalla getir
Suyundan gönlüme koy yörük kızı...Kazım GÖK/Afşin/K.Maraş
 
Hicabından bulut saklandı göğe
Şemsin şavkı söner tüner tüneğe
Ülker yıldızıyla einer bineğe
Cemaline derler ay yörük kızı...Seyyahi/Avusturya
 
Takma şu aklıma işmar kancanı
Aç başka bülbüle gönül goncanı
Yaşım elli olmuş, yorma amcanı
Neyse aklındaki cay yörük kızı...Adem YAZAR/(İlhâmi)/Ankara
 
Güzeller içinden seçerim seni
Ne olur çevirme böyle seveni
Giymeye hazırım beyaz kefeni
Ele sözün varsa cay Yörük kızı...Mehmet İLER/Ankara
 
Bir ceylan yavrusu yayla yolunda
Söylesene adın ney yörük kızı
Sağıma gidiyor helke kolunda
Beni garip yolcu say yörük kızı...İsmet ANİK
 
Yaylasında koyun kuzu otlatır
At sırtında nice hendek atlatır
Gülüşüyle gören gözü çatlatır
Güzelliğin yakar ey Yörük kızı...Mehmet DOĞAN/Kırıkhan
 
Dört nala koşuyor altında kırat
Kiraz gibi dudak al renkli surat
Un eler elinde delikli sarat
Güzeller güzeli ey yörük kızı...Ömer GÜNDOĞAN/K.Maraş
 
Çok dilsiz insana Türkü söylettin
Geçmişten bu güne hey yörük kızı
Kaç keremi ateşin le kül ettin
Gel otur yanıma say yörük kızı...Seyit BERABER/(Ozan Molla)/Adana
 
Nenehatun’u an! Şerife Bacı
Kara Fatma Seher yürekte acı
Halime çavuş O, başların tacı
Hafız Selman Hanım, say Yörük kızı...Ümit BAŞDAĞ/Erzurum
 
Develer arkanda, konar göçersin,
Doğal kaynak olan, sudan içersin,
Yolun düşer bizim, elden geçersin,
Sevdalıyım sana, OY Yörük kızı...KILIÇ'I/(Zülfikar KILIÇ)/Kayseri
 
Gözlerim yollarda ellerim bomboş
Bir yudum içmeden sarhoşum sarhoş
Seni her görenin gönlünü bir hoş
Edersin aklını zay yörük kızı...Gaffar GÜLLÜ/İzmir
 
Ömrü uzatırmış uykudan feda
İslam bülbülleri verirken seda
Sabah namazını edince eda
Gün doğmadan yayık yay Yörük kızı...(Delibal)/Celil ÇINKIR/Andırın
 
Gönüle dokunan sestir o güzel
Sazda tel kemanda yay yörük kızı
Ruhları rahatlatan ılık bir yel
Geceyi ışıtan ay yörük kızı...Fatih KARSUYU
 
Kaşların karadır gözlerin ela
Başıma açarsın herzaman bela
Bir gün okutursun ölüme sela
Yaktın yüreğimi oy yörük kızı...Adnan ÖNDER/Hatay/Kırıkhan
 
Üç eteğin giymiş belinde kuşak
Mihmanın altına serer yün döşek
Sofrasını açar, keser bir şişek
Eğirir kirmenle iy yörük kızı...Nurgül KAYNAR YÜCE/K.Maraş
 
Giyimi kuşami edep akıyor
Burcu burcu Anadolu kokuyor
Sürmeli gözleri canlar yakıyor
Kirpiği ok kaşı yay Yörük kızı...Hanife ÇAMKERTEN/Rize/Çamlıhemşin
 
Bu asalet sana haktan hediye
Uzersin canani bilmem ne diye
Söylerim şahsına bin bir methiye
Âsaletin haktan pay yörük kızı...Rabia TAŞDEMİR
 
Bilmem ki nereden çıktın karşıma,
Yaktın şu gönlümü, ey yörük kızı !
Acı kattın pazarıma çarşıma,
Canhıraş sesimi, duy yörük kızı...Ekrem GÜL/(Kul Garip)/Niğde/Bor
 
Sen cefakar kızı elin obanın
Sen dik başlı gülü yazı yabanın
Sen yavuklusu garip çobanın
Kurban sana nice bey Yörük kızı...Aslan AVŞARBEY/(Mülkî)/Eskişehir
 
Çıkıp dağ başına seyran ederler,
Yoğurdu özeyip ayran ederler,
Göreni kendine hayran ederler,
Yörükoğlu kurban oy yörük kızı...Turgut YÖRÜKOĞLU/Kadirli

 

Info for bonus Review William Hill here.