Menu
RSS
Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "GELİR"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Bu haftaki konuğumuz da F...

NERDE O KOMŞULAR

NERDE O KOMŞULAR

Sosyal medyada açlık, yok...

Depresyondan kurtulmak için 4 öneri

Depresyondan kurtulmak için 4 öneri

Sonbaharı geride bırakıp ...

Pirinç

Pirinç

Gardırobunuza bir bardak ...

WhatsApp toplu mesaj dönemi sona erdi

WhatsApp toplu mesaj dönemi sona er…

Dünyanın en popüler mesaj...

SEYREKBASAN

SEYREKBASAN

(1919 - 1984)Türkünün kon...

DERS ALMAMIZ DİLEĞİYLE

DERS ALMAMIZ DİLEĞİYLE

Apple kurucu ortağı ve CE...

Bende Kaymakam olmak istiyorum

Bende Kaymakam olmak istiyorum

Emirdağ Mithatpaşa Ortaok...

Ne Oldum Deme !

Ne Oldum Deme !

Genç adam iyi bir terziym...

“Akıl Ve Zeka Oyunları Atölye Sınıfı” açılışı yapıldı

“Akıl Ve Zeka Oyunları Atölye Sınıf…

    Emirdağ Cumhuriyet İl...

Prev Next

SÖZÜN GÜCÜ

SÖZÜN GÜCÜ

Prof. Dr. Sayın Muharrem Dayanç’ın ‘Çok kelime var işlenmemiş.’ işlenmemiş sözü, sözden söz açıldığında çok etkiler beni.
Hemen, özümüzün bir sözümüzün bir olması gerektiği, gönüle yumuşak sözle girme zarureti, sözün israf edilememesi gereği ark arkaya zihnimde şimşekler çaktırır.
Yürekten gelenle ağızdan söyleneni hemen anlayamayınca sözü dinlemenin ne anlamı var ki, diye düşünürüm.
Verilen sözlere sadık kalmayı tekrar tekrar hatırlatırım kendi kendime.
Yunus Emre bütün gücüyle sarar benliğimi ‘Söz ola kese savaşı / Söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı /Yağ ile bal ede bir söz’ diye.
Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig’ten (5433-5434) seslenir hemen ‘Sözün faydası çok söylemekte veya söylenenleri hayretler içinde çok dinlemekte değildir. Sözün faydası, işittiğin sözü tatbik etmekte ve böylece kendini doğru yola yöneltmektedir.’ diye.
‘Uzun sözün kısasını söyleyip anlaşıvermek varken lafı döndürüp dolaştırmanın anlamı var mı’ diye sorup soruşturduğum, kendimle bu konuyu tartıştığım bir günde Acıbadem Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Üyesi sayın Emre DORMAN’ı, televizyon programlarından ve kitaplarından yakın takip ettiğim ‘İnsanlar Uyurlar Ölünce Uyanırlar, Kur’ân-ı Kerîm’deki Temel Emirler ve Yasaklar, Modern Bilim: Tanrı Var, People AreAsleepThey Wake UpWhenTheyDie, Duanız Olmasa Ne Öneminiz Var, Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Din Neden Gereklidir, Allah’a Öğretilen Din, Allah’ın Parmak İzi, Kendini Kınayan Nefis’ kitaplarının yazarı Dr. Emre Dorman’ı Eskişehir 3. Kitap fuarında 13 Ekim 2019’da SÖZÜN GÜCÜ konulu konferansında arkadaşlarla dinledim.
Yüreklere dokunacak güzel söz, eşsiz kelam ilahi beyan Kur’an-ı Kerim’deki güzel söze, hayırlı eyleme özellikle özel dikkat çekti sayın Dorman.
Evren ve insan kitabı Kur’an-ı Kerim’de özellikle aşağıdaki surelerdeki söz ile ilgili bölümlerini bir kere de ben belirtmek isterim:
Zümer 23(Allah, kendi içinde uyumlu, gerçekleri tekrar tekrar dile getiren bir kitap olarak sözlerin en güzelini indirdi.)
Lokman 6 (İnsanlar arasında öyleleri vardır ki bilgisizlik yüzünden başkalarını Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlence vesilesi kılmak için eğlendirici sözleri alıp kullanırlar; işte bunları alçaltıcı bir azap bekliyor.)
Zümer 17-18 (Sahte tanrılara kulluk etmekten kaçınan, yüzünü ve özünü Allah’a çevirenlere müjdeler olsun. Söylenenleri dinleyip de en güzeline uyan kullarımı müjdele! İşte Allah’ın doğru yolu buldurduğu kimseler onlardır, asıl akıl iz’an sahipleri de onlardır.)
İbrahim 24 (Allah’ın nasıl bir misal getirdiğini görmedin mi? Güzel sözü, kökü sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzetti.)
Bakara 83 (İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin" diyerek söz almıştık. Sonra, içinizden küçük bir kesim dışında, sözünüzden döndünüz; hâlâ da sırt çevirmektesiniz.)
Ahzab 70 71 (Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.)
Yunus 64 (Dünya hayatında da, ahirette de onlar için müjde vardır. Allah'ın sözlerinde hiçbir değişme yoktur. İşte bu büyük başarıdır.)
Saf Suresi 2-3 (Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok çirkin bir davranıştır.)
Evet; sözün gücü insanı medeni kılıyor.
Kötü sözlerin kayıt altında olduğu gibi güzel sözlerin de kayıt altında olduğuna can-ı gönülden inananlardanım evet.
Evet; gönül alıcı söz, bir tebessüm, bir selam, bir güzel söz hepimizi gereğinden çok mutlu ediyor.
Evet; sözümüzü dosdoğru ve yerinde söyleyeceğiz.
Gereksiz konuşanlar konuşsun varsın biz, güzel söz söyleyeceğiz.
Evet; biz, tesirin güzel sözde olduğunun şuurundayız.
Biz, sözün gücüne inanıyoruz.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.