Menu
RSS
Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları

Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları

“ 2020 Yılında Yunak , Öğ...

HÜZÜN TOPLADIM

HÜZÜN TOPLADIM

Bir yeryüzü sürgünüyümHüz...

Melahat Ünügür Ortaokulu öğrencilerinden Örnek Davranış

Melahat Ünügür Ortaokulu öğrenciler…

Eskişehir Melahat Ünügür ...

Şehit ve Gazi Çocuklarına Traş Ücretsiz

Şehit ve Gazi Çocuklarına Traş Ücre…

Taşbaşı Çarsısında yeni a...

Çorbalar Profesörden...

Çorbalar Profesörden...

Malatyalı Profesör Kantin...

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA Hüzü...

Bağışlanan sadece bir organ değil, yepyeni bir hayat!

Bağışlanan sadece bir organ değil, …

Isparta'nın Gönen ilçesin...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "166.Atışma"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Bu hafta Karaman/ Ermenek...

Vefat - Başsağlığı " Bahar Yedikapu"

Vefat - Başsağlığı " Bahar Yed…

Değerli hemşerimiz "Emird...

10 Ocak 'Çalışan Gazeteciler Günü' kutlu olsun

10 Ocak 'Çalışan Gazeteciler Günü' …

Basın mensuplarının hakla...

Prev Next

AİLE İÇİ İLETİŞİM

AİLE İÇİ İLETİŞİM
Her aile bir krallıktır; oranın yönetimi de her aileye göre farklılık arz eder. Her ailede dört duvarın arasını kimse bil(e)mez. Yapılanlar sadece algı ve yorumdur.
Bizim özellikle bu konuda üzerinde duracağımız husus da tamamen bizi bağlar. Bilgimiz, görgümüz, tecrübemiz, ilgimiz … ile sınırlıdır söyleyeceklerimiz:
Aile, kurallarla oluşan bir bütündür. Kurallardan sapmalar, çatışmalara sebep olur. Çatışma(lar)ın yönetimi becerisi ailedeki iletişimin sağlıklı yürütülüp yürütülmemesine göre şekil değiştirir.
İletişimin sağlıklı yürümesi için hemen aklımıza geliveren, hemen hepimizin sıklık başvurduğu hususları şöyle sıralayabilirim:
Çözüm için uğraşırken çözülecek konu üzerinde yoğunlaşır, benzer ya da başka konuları (problemleri) bu seferlik öteleriz.
Davranışları(mızı) ayrıntılı olarak ele alırız.
Duygu ve düşüncelerin dile getirilmesinde abartıya kaçmayız.
Herkesin kendini kendi duygu ve düşünceleriyle ifadesine imkân ve fırsat hazırlarız.
Konunun özü ve konu ile ilgili ayrıntıları iyi belirler ona göre davranırız.
Öğüt vermekten çok örnek olmaya dikkat ederiz.
Tarafların birini haklı çıkarmak yerine tarafları ortak doğru/geçerli/güvenilir/tutarlı.. olanda birleştirmeye gayret ederiz.
Yargılamayı kullanmamaya çalışırız.
Elbet, çözümde, konunun önemine binaen, bu hususların hepsini birden ya da ayrı ayrı değerlendiririz. Bunları (ve mutlaka diğerlerini) değerlendirmede/uygulamada sıklıkla problem(ler)le karşılaşırız.
Ailenin tam (belirlenemeyen) temel ihtiyaçları, denetim problemleri, güven problemi yaşama, küskünlük ve kırgınlıkların bitirilememesi, mükemmeliyetçilik, sağlıklı konuşamama-dinlememe, suçlama(oyunu) ve de algılama, duygu, düşünce, davranış, istek ve amaçların tam kabul g
örmemesi hususları öncelikle olmak üzere diğer konular/hususlar problemi daha da artırır.
Artan, atacak problemleri sağlıklı çözebilmede de göz ardı edemeyeceğimiz temel konuları şöyle sıralayabilirim: Değerli olma duygusu, güven ortamı, mutluluk ve kendisini gerçekleştirebilme ortamı, sağlıklı manevi hayatın temellerini oluşturma ortamı, sorumluluk duygusu, yakınlık ve dayanışma duygusu, zorluklarla mücadele eğitimi…
Günümüzde aile içi iletişimin genelde düşük/vasat olduğu konusunda çoğumuz hemfikiriz.
Ev/aile içinde iletişim zayıfladığını hayretle ibretle görüyoruz.
Eşler arasındaki anlayış ve davranış bütünlüğü, iletişimi güçlendirecektir. Çocuklar da yaşların agöre bu iletişimin sağlamlaştırılmasına destek olacaklardır.
Çözüm ile ilgili herkes her şeyi söyledi, söylüyor daha da söyleyecek elbet. Benim aşağıda özellikle vurguladıklarım çözüme katkı için “tavşanın suyunun suyu” diye düşünüyorum. Şöyleki:
Aynı düşüncede olmadığımızı-olmayacağımız uygun bir dille söyleyebilmek yerine yargılamaya, eleştirmeye, suçlamaya devam ettikçe; / çözüm teklifleri üretmek yerine öğüt vermeye devam ettiğimiz sürece; / güven vermek, desteklemek, duygularını paylaşmak yerine yetersizliğini yüzünü vurdukça , / öğretmek-öğrenmek mantıklı düşünceler üretmek yerinen nutuk çektikçe; / soru sormak yerine sorguladıkça; / uyarmak yerine gözdağı verdiğimiz müddetçe; / yönlendirmek yerine emir verdikçe ;hâsılı ahlak dersi vermeye devam ettiğimiz sürece bu konuyla epey uğraşacağız gibime geliyor.
İşin özeti aşağıdaki anonim kıssada saklı desem ne dersiniz:
[Bir bilge, çölde öğrencileriyle otururken sorar: ‘Gece ile gündüzü birbirinden nasıl ayırırsınız? Tam olarak ne zaman karanlık başlar, ne zaman ortalık aydınlanır?’ Öğrencilerden biri ‘Uzaktaki sürüye bakarım.’ der. ‘Koyunu keçiden ayıramadığım zaman akşam olmuş demektir.’ Başka bir öğrenci söz alıp ‘Hocam’ der. ‘İncir ağacını, zeytin ağacından ayırdığım zaman anlarım ki sabah başlamıştır.’ Bilge uzun süre susar. Öğrenciler meraklanıp ‘Siz ne düşünüyorsunuz hocam?’ diye sorar. Bilge kişi şöyle der: ‘Akşam evine varıp biricik eşini hatalı mı hatasız mı, güzel mi çirkin mi, başarılı mı başarısız mı olduğuna bakmadan sevmeye devam ediyorsan sabah olmuş, aydınlık başlamış demektir.’]
Özcan Türkmen
turkmenozcan.gmail.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.