Menu
RSS
Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları

Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları

“ 2020 Yılında Yunak , Öğ...

HÜZÜN TOPLADIM

HÜZÜN TOPLADIM

Bir yeryüzü sürgünüyümHüz...

Melahat Ünügür Ortaokulu öğrencilerinden Örnek Davranış

Melahat Ünügür Ortaokulu öğrenciler…

Eskişehir Melahat Ünügür ...

Şehit ve Gazi Çocuklarına Traş Ücretsiz

Şehit ve Gazi Çocuklarına Traş Ücre…

Taşbaşı Çarsısında yeni a...

Çorbalar Profesörden...

Çorbalar Profesörden...

Malatyalı Profesör Kantin...

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA

HÜZNÜMÜZLE BAŞBAŞA Hüzü...

Bağışlanan sadece bir organ değil, yepyeni bir hayat!

Bağışlanan sadece bir organ değil, …

Isparta'nın Gönen ilçesin...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "166.Atışma"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Bu hafta Karaman/ Ermenek...

Vefat - Başsağlığı " Bahar Yedikapu"

Vefat - Başsağlığı " Bahar Yed…

Değerli hemşerimiz "Emird...

10 Ocak 'Çalışan Gazeteciler Günü' kutlu olsun

10 Ocak 'Çalışan Gazeteciler Günü' …

Basın mensuplarının hakla...

Prev Next
Editör

Editör

Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları

“ 2020 Yılında Yunak , Öğretmenler Koro’sunun Etkisine Teslim Olacak “
Eşsiz Müziklerin Yeni Mimarları Öğretmenler Korusu Yunak’ta Kültür ve Sanat alanında yeni ufuklara yelken açacak.Türkiye değişiyor , Konya Değişiyor…Tabi ki Yunak’ta değişecek.Artık yetenekli insanların ‘keşfedilmek’ için herhangi bir aracıya ihtiyacı yok.Okullar , ama özellikle kültür ve sanat kursları çok genç ve yetenekli öğretmenlere emanet.Yunak Haber olarak son dönemde kültür ve sanat faaliyetlerinin artmasıyla bu isimleri artan bir dikkatle izliyoruz.Çoğunu haber sayfamıza taşıyor, manşete çıkarıyoruz.Bizce öğretmenler korusu Yunak için müzikte ‘yeni bir dalga yeni bir akım’dır.Hızını değişen ve gelişen yeni Türkiye’den , gücünü genç bireylere sonsuz destek veren Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut ve Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan’ın cesaretinden alan bu yeni “öğretmenler korosunu “ mercek ve takip altına alıp Yunak’ın ilk Yerli ve Milli Müzik Akımı olarak sizlere tanıtacağız. Solistlerle , müzisyenlerle (yani öğretmenlerle ) konuşacağız , konserlerini izleyeceğiz…Yaklaşın, size umut ve ilham veren şeyler anlatacağız...Şimdi Ayrıntılar…Konya’nın Yunak ilçesinde “Öğretmen Kültür ve Sanat Atölyesi Projesi “ kapsamında öğretmen ve okul müdürlerinden oluşan 23 kişilik Türk Halk Müziği korosu kuruldu.Yunak’ta görev yapan 23 öğretmenin bir araya gelerek oluşturduğu Türk Halk Müziği Korosu, ilk kez sahne aldı.Yunak Kaymakamlığı himayesinde gerçekleştirilen ve geçen yıl başlatılan “ Öğretmen Kültür ve Sanat Atölyesi Projesi” kapsamında “ Yunak’ta Müzik Var “sloganıyla 23 öğretmen koro kurdu.Solistinden koro şefine, orkestrasından teknik ekibine kadar tamamı öğretmenlerden oluşan koro, çalışmalarını 3 ay içerisinde tamamlayarak ilk konserini Yunak Komek Kursu Merkezi Konferans Salonu’nda verdi.Koro şefi TRT Sanatçısı Özgür Demirhan’ın yönetimindeki konserde, Anadolu türküleri seslendirildi."Öğretmenler Korosu", açık hava ilk resmi konserini 19 Mayıs günü etkinlikleri kapsamında 19 Mayısı 2020 ‘de Yunak Kent Meydanı’nda verecek.Anadolu türkülerini seslendiren koronun vereceği konserlerden elde edilen gelirler ise Yunak’ın kırsal mahallelerindeki okulların kütüphanelerine kitap olarak bağışlanarak eğitimle ilgili projelerde kullanılacak.Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut , koronun kurulmasında emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür etti.Yapılan özverili çalışmayla kısa sürede güzel bir ekip işi ortaya konulduğunu belirten Akbulut , " özellikle öğretmenlerimiz ilçemizin kültürel faaliyetlerinin baş aktörlerindendirler.Öğretmenler , öğretmenlik vasıflarının yanında sanatçı kimlikleriyle de çalışmalar ortaya koyacaklar.İlçemizde çok kıymetli, çok yetenekli öğretmenler var. Öğretmen koromuz belli bir zaman sonra tüm etkinlerde yer alacaktır” diye konuştu.Programa Kaymakam Akbulut’un yanı sıra Saygıdeğer Eşi Burcu Çetin Akbulut Hanımefendi , Yunak Cumhuriyet Savcısı Ömer Polat , Yunak Belediye Başkan Vekili Bekir Coşkun , Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan , daire ve kurum amirleri ile davetliler katıldı.

HÜZÜN TOPLADIM

Bir yeryüzü sürgünüyüm
Hüzün topladım!
Yerlerden, göklerden
Ağıtlardan, ırmaklardan

Gamdan sal yaptım
Elemden kürek
Hüzün topladım
Mavi sulardan

Yeşil ormanlardan
Elveda ettim yakamozlara
Yüreğime götürdüm hüznü
Gidiyorum ayağımın gittiği yere

Bir yeryüzü sürgünüyüm
Kader taktı ağına
Gidiyorum
Ruhumda depremler

Yüreğimde acılar
Kaleme döktüm yüreğimi
Sığmadı gözyaşlarım deryalara
Coşuyor, coşuyorum

Hüzün topluyorum yıldızlardan
Aydan, güneşten
Hüzün topluyorum
Buzdan köşk kuruyorum yüreğime

Hüzünden sığınak
Bir yeryüzü sürgünüyüm
Yazdıklarımla avunuyorum
Ya yazamadıklarım!

Rabia BARIŞ

Melahat Ünügür Ortaokulu öğrencilerinden Örnek Davranış

Eskişehir Melahat Ünügür Ortaokulu öğrencileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde yatan lösemi hastası çocukları hediyelerle ziyaret ettiler.
Eskişehir Melahat Ünügür Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Sibel Önal’ın önderliğinde başlatılan proje kapsamında; öğretmen Sibel Önal ve ortaokul öğrencileri birlikte ESOGÜ’nde yatan lösemi hastası çocukları hediyelerle ziyaret ettiler. Ziyaret ile ilgili bilgi veren Önal, "Amacımız, lösemi hastası çocukların hastane odasında yalnız hissetmelerine engel olmak, toplumda farkındalık oluşturmak, lösemi hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını tedavi edilebildiğini, maske takmalarını, kendilerini dışarıdan gelebilecek virüslere karşı korumak olduğu bilincini yerleştirmektir. Bu tedavi surecinde, lösemi hastası çocuklara biraz moral vermek, onların dünyalarını renklendirmek için yanındayız demek için başlattığımız bir projedir’’ dedi. O minicik yüreklerin gülümsemesi, her şeye bedel bir duygu olsa gerek. ESOGÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde lösemi tedavisi gören çocuklara bir sürpriz yapalım istedik. ‘Maskemi takarım, Hediyemi kaparım’ adını verdiğimiz kampanya ile ESOGÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde yatan birbirinden güzel sevgili çocuklarımız için hediyeler hazırladık. Öğrencilerimizle gidip gerekli tedbirleri alarak kontrollü bir şekilde sepetlere koyduğumuz hediyeleri, kendilerine ulaştırdık. Bizleri ve elimizdeki sepette hediyeleri gören o masum gözlerde ki heyecana şahit olmak ne güzel bir duygu’’ dedi.
FOTOĞRAF / HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİR)

Şehit ve Gazi Çocuklarına Traş Ücretsiz

Taşbaşı Çarsısında yeni açılan bir erkek kuaförü şehit ve gazi çocuklarını ücretsiz tıraş ediyor ve topluma örnek
Arifiye Mahallesi Taşbaşı Çarsısında açılan Erdal erkek kuaförü şehit ve gazi çocuklarına ücretsiz tıraş ve saç bakım hizmeti vermeye başladı. Kuaför Erdal Uyanık,  “Dükkanımızı açar açmaz böyle bir uygulama başlattım. Hem şehitlerimize ve gazi çocuklarına gereken değeri vermek istedim, hem de meslektaşlarımıza örnek olmak istedim” dedi. Uyanık sözlerine şöyle devam etti: “Vatan uğruna kendisini feda etmiş vatandaşlarımıza, geride bıraktıklarına, kendi ailemizden bir fert gibi değer vermemiz gerekir” dedi.
FOTOĞRAF / HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİR)

Info for bonus Review William Hill here.