Menu
RSS
Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması "GELİR"

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması …

Bu haftaki konuğumuz da F...

NERDE O KOMŞULAR

NERDE O KOMŞULAR

Sosyal medyada açlık, yok...

Depresyondan kurtulmak için 4 öneri

Depresyondan kurtulmak için 4 öneri

Sonbaharı geride bırakıp ...

Pirinç

Pirinç

Gardırobunuza bir bardak ...

WhatsApp toplu mesaj dönemi sona erdi

WhatsApp toplu mesaj dönemi sona er…

Dünyanın en popüler mesaj...

SEYREKBASAN

SEYREKBASAN

(1919 - 1984)Türkünün kon...

DERS ALMAMIZ DİLEĞİYLE

DERS ALMAMIZ DİLEĞİYLE

Apple kurucu ortağı ve CE...

Bende Kaymakam olmak istiyorum

Bende Kaymakam olmak istiyorum

Emirdağ Mithatpaşa Ortaok...

Ne Oldum Deme !

Ne Oldum Deme !

Genç adam iyi bir terziym...

“Akıl Ve Zeka Oyunları Atölye Sınıfı” açılışı yapıldı

“Akıl Ve Zeka Oyunları Atölye Sınıf…

    Emirdağ Cumhuriyet İl...

Prev Next

DÜŞÜNDÜĞÜM ŞEYLER

DÜŞÜNDÜĞÜM ŞEYLER

Karne Görüşü nedir? Neden yazılır?

   Bilindiği üzere yıllardır karnelerde öğretmenlerin o karnenin sahibi öğrencisiyle ilgili görüşlerinin yer aldığı bir bölüm vardır. Bu bölüm genelde –maalesef- tekdüze cümlelerle doldurulur.

   Peki, bu bölümün amacı nedir?

   Başarılı öğrencileri pekiştirmemiz, başarısız öğrencileri güdülemek için bu kısım şart mıdır? Yazacağımız cümleler derslerde başarısız olan öğrencileri etiketleyip onları olumsuz etkiler mi? Yoksa her biri için, ona özel yazacağımız mesajımız kendisini önemsediğimizi, değer verdiğimizi gösteren bir ipucu, sembol olup olumlu etkiler mi?

   Öğrenciler umursamıyor görünebilir. Fakat ben, mutlaka öğrencinin karnesinde öğretmeninin kendisi hakkındaki görüşünü bir kere bile olsa okuduğunu ve kesinlikle bunun bir şekilde aklında kalacağını düşünüyorum.

   Maalesef bazı okullarda, idarecilerin -öğrencilerini önemseyen öğretmenlere- “Boş ver bunları, iyi tatiller yaz geç” gibi söylemlerde bulunduğunu duymam üzerine bunu düşünmeye başladım… Olaya söz konusu idarecilerin gözünden de bakmak gerekir tabi ki. Acaba neden böyle söylüyorlar?

  Evet, eğitim öğretim süreci boyunca öğrencilerle aramızdaki iletişimimiz karnedeki bu bölümden çok daha önemli ama bu ayrı bir yazı konusu…

Üniversite sınavlarında açık uçlu soru meselesi

   Yeni bir kararla üniversite sınavında açık uçlu sorulara yer verileceği açıklandı. Tabi ki bir anda… İlk aklıma gelen bunun ne getirip ne götüreceğinden önce ‘keşke böyle şeylerin kararı uzun zaman öncesinden verilse de zaten onca derdi olan, zamanı azalmakta olan öğrencilerimizin stres düzeyleri gittikçe arttırılmasa’ oldu.

   Bir anda değişimler yaşanabileceğine ne kadar da alışmışız…  

   Ölçme ve değerlendirme alanında bilinen bir konudur; testlerde, şık sayısı ne kadar azsa ipucu verme olasılığı(sallamak da denebilir) o kadar artar, yani güvenirlik düşer. Açık uçlu sorularda ise şans başarısı düşüktür. Ama ÖSYM’nin uygulayacağı duruma açık uçlu sorudan ziyade kısa cevaplı soru/boşluk doldurma demek daha doğru olacaktır. Bunu matematik sınavında cevap bulunmasa bile “Gidişattan puan alırım” diye formüller karalamak, kalabalık göstermek gibi düşünebiliriz. ÖSYM buna izin vermeyecek. Yine kodlama yapılacak. Yani kısa cevap/boşluk doldurma olacak. Neden böyle? Çünkü bu sayede puanlama güvenirliği artacak.

   Ben yine, yeniden diyorum ki: Sorunun temeli sınavlarda…

   Benim ütopyam sınavsız bir eğitim sistemidir. İçerikle ilgili de planlarım var elbette ama sonuç olarak sınava girecek arkadaşlar için konuma geri döneyim. Benim önerim tek kelime, Korkmayın. Diğer yapmanız gerekenleri zaten çokça duyuyorsunuz. Hatta duymaktan bıktınız...

Müfredat meselesi

  • Eskiden her bakanda müfredat, sistem değişirdi. Artık her bakanda birden fazla değişim yaşanıyor.

  • Ülkemizde en çok değişen şey müfredattır. Merak etmeyin, yine değişir. Bu da değişir, sonra tekrar değişir. Araya bir sınav değişikliği gelir. Sonra o gider yenisi gelir vs.

   Bunlar konu ile ilgili az çok fikri olan herkesin düşündüğü ortak çıkarımlar galiba. En azından ben hep rastlıyorum. Şimdilik bu kadar... Saygılarımla…

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.