Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaKöşe YazılarıNuretin DİKERAh, Nerede O Eski Bayramlar?

Ah, Nerede O Eski Bayramlar?

Bayram günleri, Çocuklar tarafından hevesle beklenir, yaşlıları ise hüzünlendirir.
 Çocuklar, yeni alınan kıyafetlerini giyip büyüklerinin ellerini öpme ve bayram harçlığı almanın tatlı heyecanını yaşarken, yaşlılarda da ziyaret edilmenin, hatırlanmanın mutluluğu ile geçmişin, canlanan hatıraların hüznü bir duygu yumağı oluşturur.
"Ah, nerede o eski bayramlar?" cümlesini serzenişli bir ifadeyle duyar olduk son dönemlerde.
İster ülkemizde olsun, ister dünyanın en uzak köşesinde bayramlar inanan herkesindir, ama önce çocukların.
Bir bayram gününün getirdiği farklılığı, parıltılı coşkuyu, öncesindeki gizli heyecanları, sonrasındaki serbest bırakılan hüzünleri, su katılmamış bir masumiyet ile önce çocuklar fark eder, onlar yaşar.
Çocuklar bayramların, kapı kapı dolaşıp el öpen, şeker toplayan aksesuarları değildir.
Onlar; tüm bir yaşamın tam bayramlık halidir, bayram günüdür.
Teknolojinin günlük hayatımıza her geçen gün daha da yerleşmesiyle oluşan mekanikleşme, gelenekleri sert esen bir sonbahar rüzgârı gibi savurmaya başladı. "Devir değişti" derler ya bir de büyüklerimiz, en basit açıklama bu olur sanırım. Bilgi çağındayız, malumunuz. 

Yaşlarımız kemale ermek için yol almaya devam ettikçe, iki de bir başımızı geriye doğru çevirip sanki görecekmiş gibi “nerde o eski bayramlar” dememiz bundandır işte.
Özlediğimiz o eski bayramlar değil, o bayram günlerini yaşayan kendi çocukluklarımızdır. Ve hiç kuşku duyulmasın ki bugünün çocukluk çağlarının cıvıltılı bahçelerinde oynanan oyunlar, aynı ağızların yarınlarda söyleyeceği “nerde o eski bayramlar” şarkısının hüzünlü nakaratlarına dönüşecektir, çok değil yirmi sene, otuz sene sonra.
 Göz açıp geçinceye kadar kısa bir süre sonra…
Sevgi, saygı, paylaşma duygularını pekiştirmesiyle görülür bayramların önemi. Dargınlar barışır, ayrılar kavuşur bayram günlerinde. Kırgınlıklar, kötülükler unutulur, geride bırakılır. Ortak tema bellidir: sevgi,
İşte bu yüzden olsa gerek insanımız ne kadar büyük sıkıntılar içerisinde bulunursa bulunsun Bayramları büyük bir keyifle bekliyor hiç değilse bayram süresi boyunca ruhen rahatlıyor.
Sevgili dostlarım…
Bu vesile ile herkesin bayramını tebrik ediyor, bütün milletimize gönül dolusu bayramlar diliyorum.
 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments