Çarşamba, Aralık 6, 2023

Önce Eğitim

Yeni bir eğitim ve öğretim yılı başladı. Tüm insanlığa hayırlı ve uğurlu olsun. Yıllardır hep aynı konular yazıldı ve çizildi.
Bende naçizane kendi düşüncemi her ortamda belirtmişimdir. Önce Eğitim diye. Dünkü fikrim buydu bugünde aynı düşüncedeyim.
Eğitim olmadan öğretim olmaz. Bir kısım insanlarımız önce eğitim dedi, bir kısmı önce öğretim dedi ve bir kısım insanlarımızda ikisi bir birini tamamlar. İkisi arasında bir kıyaslama yapılamaz birinin birinden önceliği yoktur dedi.
Ama ben hala aynı fikirdeyim. Yanlış anlaşılmasın. Dediğim dedik çaldığım düdük anlayışında bir kişi değilim ama bu konuda fikrim değişmedi. Eğitim olmadan öğretim olmaz. Tabii ki bu konuda öğretiminin az önemli olduğu mantığında bir kişi değilim. Öğretim tabii ki çok önemlidir. Ama eğitim öğretimin bir adım önündedir. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Gelecek kuşaklara iyi bir eğitim vermek tüm insanların görevidir. Bakınız genel konuşuyorum. İyi bir birey yetişmesi için sadece aile ve okul yeterli gelmez. Bu konuda toplumun en küçük parçası olan ailenin yanı sıra eğitimcilere ve bunu müteakiben tüm insanlığa görev düşmektedir. Hiç kimsede bu görevden kaçamaz. Bu görevden kaçarsa ne olur olacağı belli başıboş bir insan topluluğu ortaya çıkar. Amaçsız, gelecekten bi haber yetişen insanlarında cezasını hem aile, hem toplum hem de aynı zamanda tüm insanlık çeker. Günümüz gençliğinin şuan ki durumunu herkes görmekte ve suçu hep birilerine yüklemekte ve başta aileyi ve eğitimcileri suçlamaktadır. Bu işin basit boyutudur. Amaçsız başıboş yetişen bir takım gençliğin vebali aile ve eğitimcilerin yanı sıra tüm insanlığın suçudur.  Lütfen herkes kafasını iki elinin arasına alarak düşünsün. Acaba bu toplumdaki bozuklukta kendinin de bir nebze olsun payının olduğunu. Herkes üstüne düşen görevi layıkıyla yaparsa sonuçta iyi gençlik ve sonucun da da iyi bir insan toplu ortaya çıkar. Yazımın başında da belirttiğim üzere önce iyi eğitimli bir birey daha sonra bu sağlam temellere oturmuş yapnın üzerine sağlam bir öğretim. Ne dersiniz?

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments