Çarşamba, Aralık 6, 2023

Çanakkale Destanı

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 97.yıl dönümü. Ülkemiz genelinde gün boyu törenler düzenlenecek şehitlerimizin anısına.
I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadasında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Çanakkale Savaşları yapıldı.
       1915 yılının Şubat ayında başlayan savaşlara, Almanya’dan rahatsız olan İngiltere ve Fransa’nın, Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Devletine ait olan Çanakkale Boğazını ele geçirerek, müttefikleri Rusya’ya yardım götürmek ve İstanbul’u işgal ederek Osmanlı Devletini savaş dışı bırakmak istemeleri neden oldu.
          Çanakkale zaferi Tarihimizin en hüzünlü zaferidir.

Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir. Girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak, sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.   
        Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini de biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor.
     250 bin insanımızın şahadet mertebesine ulaştığı Çanakkale’de her yaştan insanımız gönüllü olarak savaşmış, kadınlar cephedekiler için çorap örmüş, mermi imalatında bile çalışmışlardır. Kısaca vatanın her bir ferdi kendisine yönelen bu vahşi akına elbirliğiyle dur demesini bilmiştir. Bu cephenin isimsiz kahramanları, vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken, asla geri dönmeyi düşünmemişler, Türklük onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Onlar, Çanakkale Zaferi’ni elde etmekle, sadece bir zafer değil, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır. Övgülerin en güzeline layık olan Çanakkale Şehitleri asla unutulmayacak, Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaklardır. Ruhları şad olsun!
    Çanakkale de yatan ecdadımızı unutmadık Allah onlardan ve bu vatan için şehit düşenlerden razı olsun bizleri de Şefaatleri’nden mahrum bırakmasın.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments