Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaGüncelFitre Nedir, Kimlere Düşmez?

Fitre Nedir, Kimlere Düşmez?

2020 yılı için fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı.

Mübarek Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine verilen fitre, Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
2020 Ramazan Bayramı’na kısa süre kala, her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarını milyonlarca vatandaş araştırmaya başladı. Bu kapsamda en fazla sorgulanan konulardan olan ‘Kimler fitre verir?‘ sorusu Diyanet tarafından ‘kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür‘ şeklinde yanıt buluyor. İşte, 2020 fitre miktarı ve konuyla ilgili detaylar…

FİTRE NEDİR?
Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 103-105). Vacip

FİTRE KİMLERE VERİLİR KİMLERE VERİLMEZ?
Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 103-105). Vacip oluşu, sünnetle sabittir (Buhârî, Zekât, 70-78; Müslim, Zekât, 12-16; Ebû Dâvûd, Zekât, 18; İbn Mâce, Zekât, 21). Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

2020 FİTRE MİKTARI NE KADAR?


Fitre miktarı 2020 yılında 27 TL oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde: Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments