Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaGüncelEmirdağlı Ali, Cumhuriyetin Kurulması İçin 13 Yaşında Şehit Oldu

Emirdağlı Ali, Cumhuriyetin Kurulması İçin 13 Yaşında Şehit Oldu

En genç şehit kaydı olarak Afyonkarahisar ili, Emirdağ ilçesi, Ekizce köyünden Satılmışoğulları´ndan Mustafa oğlu Ali görülmektedir. 1319(1902) doğumlu olan Emirdağlı Ali 13 Ekim 1915´te Kitre Muharebesinde şehit düşmüştür. Şehit olduğunda 13 yaşındadır. Mekânı Cennet Olsun

19 Mayıs Ulusal Egemenlik Ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

Cumhuriyetimiz için en önemli dönüm noktalarından birisi olan 19 Mayıs, bu yıl meydanlarda kutlanamayacak; ancak coşkusu evlerde ve yüreklerde yaşanacak. Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen bu değerli gün, Kurtuluş Savaşı için de büyük önem arz etmektedir. Bu noktada, 19 Mayıs’ın önemi de tarihimiz açısından oldukça kıymetlidir.

19 MAYIS’IN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir.
Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 MAYIS TARİHÇESİ

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’li yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Haber : Ali BAŞOĞLU

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments