Milli Eğitim Bakanı Selçuk’dan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara'da Covid-19'a karşı önlemlerini alan ilkokula 'Okulum Temiz' belgesini verdi. Bakan Selçuk, "İnşallah 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacak olan okullarımızın kapılarını 21 Eylül’de de yeniden açmak konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz" dedi.

0
213

Bakan Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği, ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda yer alan kriter ve önlemleri yerine getiren Ankara Pursaklar’daki Gümüşoluk İlkokulu’nda düzenlenen ‘Okulum Temiz’ belgesi takdim törenine katıldı. Bakan Selçuk, sınıfları gezerek, okulda Covid-19’a karşı alınan önlem ve tedbirleri inceledi. Bakan Selçuk, daha sonra hijyen noktasında ellerini dezenfekte ettikten sonra Okul Müdürü Serkan Kara’ya belgeyi takdim etti. Okulun bahçesinde yer alan ‘sera beceri’ atölyesini gezen Bakan Selçuk, daha sonra hava şartları el verdiğinde açık alanda eğitim yapılabilecek okulun orman sınıfında gazetecilere açıklama yaptı.

‘GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPTIK’

Bakan Selçuk, çocukların okula dönebilmesi için aynı özveriyi, çabayı çok daha yoğun bir biçimde gösterme zamanı olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, kolları sıvayarak bütün Türkiye’de okulların açılmasına yönelik gerekli hazırlıkları yaptıklarını ifade ederek, “İnşallah 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacak olan okullarımızın kapılarını 21 Eylül’de de yeniden açmak konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu çabalarımız tümüyle verilere, bilimsel bulgulara dayalı olarak Bilim Kurulunun, Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu tablolara bakarak çok dikkatli bir biçimde verilecek kararlar. Bütün bu adımları atarken diğer kurumlarımızla işbirliği içerisindeyiz. Bu kararlar MEB’in tek başına alacağı kararlar değil, bütün toplumu çok derinden etkileyen ve toplumun çok farklı kesimlerini dikkatle ilgilendiren hususlar. İstişare içerisinde fikirleri paylaşarak kararlar almaya çalışıyoruz. Bu çerçevede 27 Temmuz TSE ile beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın şemsiyesi altında ‘hijyen geliştirilmesi ve enfeksiyonu önleme işbirliği’ protokolünü yaptık” diye konuştu.

‘2 BİN DENETMEN EĞİTİM ALDI’

Bakan Selçuk, 21 Eylül’de ders zilinin çaldığı andan itibaren öğrencilerin hangi alanda nasıl davranacakları, ne yapacakları, bir okulun hangi mekanında ne yapılacağı, öğretmenler ve okul yöneticilerinin alması gereken tedbirleri ve takip edilmesi gereken önlemleri ayrıntılı olarak ortaya koyup simülasyonlarını yaptıklarını aktardı. Bakan Selçuk, “Bunları ayrıntılı olarak ortaya koymamızın nedeni bütün okullarımızda ‘okulum temiz’ belgesinin alınabilmesi için bir altyapı kurmaktı. Bu bağlamda bir kılavuz yayınladık. Aynı kılavuzun öğrenci, veli, yönetici ve öğretmen bilgilendirme rehberini hazırladık. Bütün bunlar okullarımızda takip edilecek. 2 bin denetmenimiz eğitimlerini aldı. Bu denetmenlerimiz okulların hazır olup olmadığı konusunda hangi tedbirlerin alındığı, hangi okulun ne tür ihtiyacı olduğu konusunu belirli kontrol listelerine dayalı olarak ortaya koyuyorlar” dedi.

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından tahtaya ‘okulları birlikte açacağız’ yazarak, “İşin özeti bu. Okulları açmak için çalışmaları birlikte yürüteceğiz ve kararlıyız” ifadelerini kullandı.