iOS 15, WWDC 2021’de tanıtıldı

Apple, WWDC 2021 etkinliğine iOS 15'i tanıtarak başladı. iOS 15 ile iPhone'lar büyük değişime uğrayacak gibi görünüyor. İşte iOS 15'in yenilikleri!

Apple, WWDC 2021 etkinliğine iOS 15’i tanıtarak başladı. iOS 15 ile iPhone’lar büyük değişime uğrayacak gibi görünüyor.

İşte iOS 15’in yenilikleri!
WWDC 2021 etkinliği sonunda başladı ve Apple adına ilk olarak Tim Cook, memoji seyircilerin karşısına çıktı. Koronavirüs nedeniyle tarihinde ikinci kez online olarak düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı 2021 etkinliği, iOS 15’in tanıtımı ile başladı. Böylece iPhone’ların kalbi iOS 15’in yenilikleri duyuruldu. Gelin fazla zaman kaybetmeden iOS 15’in özelliklerine yakından bakalım.

1) FaceTime: Apple’ın en önem verdiği noktalardan biri olan FaceTime, iOS 15 ile değişiyor. FaceTime’a Spatial Audio özelliği gelirken, artık makine öğrenimi vasıtasıyla ortam sesi azaltılabiliyor. Ayrıca, çok yakından tanıdığımız portre modu ile birlikte ortak izleme özelliği de FaceTime’a entegre ediliyor. En büyük sürpriz ise FaceTime’ın Android kullanıcıları için de duyurulması oldu. Ayrıca iMessage’da da bazı küçük yenilikler var.
2) Bildirim Özeti ve Focus: iOS 15 ile birlikte bildirim özeti özelliği iPhone’lara geldi. Bu özellik ile birlikte pek çok bildirim büyük yığın bir şekilde değil, önceliğe göre tek bir bildirim gibi görünecek ve özet bilgiler sunacak.
Focus özelliği ise kişilerin durumlarına göre modlar (Kişisel mod, çalışma modu ve uyku modu) sunacak.
Rahatsız Etmeyin modu da artık Mesajlar’da bir durum olarak gösteriliyor ve göndericiler, Rahatsız Etme modundayken size mesaj gönderirse bu durum sayesinde uyarılıyor.
3) Live Text: Live Text ile daha önce birçok kez örneğini gördüğümüz bir özellik daha iOS 15 ile iPhone’lara gelmiş oldu. Bu özellik sayesinde örneğin bir fotoğrafın üzerinde yer alan bir yazı metne dönüştürülecek. Ancak 7 dili destekleyecek Live Text için şimdilik Türkçe dil desteği yok.
4) Spotlight: iPhone kullanıcılarının birçoğunun kullandığı Spotlight da iOS 15 ile geliştirilmiş durumda. Spotlight, artık fotoğraf aramaya destek veriyor. Kişilere, sahnelere, öğelere, konuma, hatta fotoğraftaki metne göre arama yapılabilecek. Ayrıca Anılar artık Apple Music ile çalışabilecek, anılar istenen şarkılar ile entegre edilebilecek.
5) Cüzdan, Hava Durumu ve Haritalar: Apple Cüzdan artık başka anahtarlara ve kimliklere destek veriyor. Hava durumu uygulaması ise yeni özellikler kazanmış durumda.
Hava koşullarına göre değişen hava durumu uygulamasının tasarımı da elden geçirilmiş. Rüzgar ve UV gibi koşulları daha iyi anlamak için yeni grafikler sunuluyor, yeni yüksek çözünürlüklü haritalar geliyor.
Apple, Haritalar’da önemli iyileştirmelere imza atmış. Haritalar, yeni 3D görünüm sunuyor. Yol tarifleri, sürücülerin işini kolaylaştırmak için yaya geçitlerini vb. gösteriyor. Karmaşık kavşaklar ve rampalar oldukça gerçekçi bir şekilde görüntülenebiliyor.
6) Conversation Boost: Conversation Boost, AirPods Pro takılı bir kişinin yanında konuşan kişinin söylediklerine odaklanmasına yardımcı oluyor. Find My ile AirPods Pro ve AirPods Max’i bulmak ise artık daha kolay.
7) Diğer özellikler: Mail uygulamasında IP adresi gizleme, Gizlilik Raporu, iCloud+, Siri için güvenlik iyileştirmeleri ve Sağlık uygulamasına yürüyüşe yönelik bazı önemli geliştirmelerin iOS 15 ile geldiğini belirtelim.

iOS 15 GÜNCELLEMESİNİ ALACAK iPHONE MODELLERİ
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE (1. nesil)
iPhone SE (2. nesil)
iPod touch (7. nesil)
iOS 15 NE ZAMAN ÇIKACAK?
iOS 15’in kararlı sürümünün çıkacağı tam tarih henüz açıklanmadı. Ancak iOS 15’in kararlı sürümünün sonbaharda kullanıma sunulması bekleniyor.