Kardiyolog kalp krizinin ilk işaretine karşı uyardı

Dünya üzerinde en fazla ölüme sebep olan sağlık durumları arasında yer alan kalp krizi hakkında bilinçli olmak hayati önem taşıyor. Kalp krizi belirtisi denildiğinde ilk akla gelen göğüs sıkışması olsa da kalp krizinden aylar önce ortaya çıkan bir belirtinin uyarıcı işaret olduğu öğrenildi. İşte kalp krizinin ilk belirtisi…

Kalbinize giden kan akışının kesilmesiyle tetiklenen kalp krizleri genellikle
anide gelişen acil durumlar olarak tasvir edilir. Kalp krizi genellikle ani ortaya çıksa da araştırmalar hastaların daha önce ince belirtiler yaşayabileceğini düşündürmektedir. Harvard Tıp Okulu’na göre, kalp krizinden sağ kurtulan 500’den fazla kadınla yapılan bir araştırma, bu hastaların yüzde 95’inin olaydan “aylar kadar önce” uyarı işaretleri gördüğünü ortaya çıkardı.

KALP KRİZİ GEÇİRENLERİN ÇOĞU ERKEN BELİRTİ YAŞIYOR
Profesör Gerald Carr-White dikkat edilmesi gereken erken kalp krizi belirtileri hakkında konuştu. Profesör Carr-White şunları söyledi: “Genellikle önceden herhangi bir semptom olmayabilir, ancak muhtemelen vakaların yüzde 50’sinden fazlasında daha erken semptomlar vardır.
KALP KRİZİ BELİRTİLERİ
Erken belirtiler ortaya çıkabilse de, aşağıdaki kalp krizi belirtilerinden herhangi birinin farkında olmak ve bunları hemen ele almak önemlidir :
Göğüs ağrısı (göğsünüzde bir baskı, ağırlık, gerginlik veya sıkışma hissi)
Vücudun diğer bölgelerinde ağrı (ağrı göğsünüzden kollarınıza, çenenize, boynunuza, sırtınıza ve karnınıza yayılıyormuş gibi hissedilebilir)
Baş dönmesi veya baş dönmesi hissi
Terlemek
Nefes darlığı
Hasta hissetmek (mide bulantısı) veya hasta olmak (kusma)
Ezici bir endişe hissi (panik atağa benzer)
Öksürme veya hırıltı.