Her Kuşun Eti Yenmez

Her Kuşun Eti Yenmez, Her At Aynı Kamçı İle Gitmez!
Dünyada süper güç adına Osmanlı İmparatorluğu diye bir imparatorluk var idi. Üç kıtada at koşturan İnsanlara adaleti dürüstlüğü öğreten ve dahi bu imparatorluğun başında bir Padişah :
“-Lala, merak ediyorum: Evliya nasıldır? Bana gösterebilir misin?” dedi.
Bu hususta bilgili olan baş vezir padişahla, tebdil-i kıyafet ederek bir çömlekçiye vardılar. Padişaha fısıldadı:
“-İşte şevketlim, şu çömlekçi evliyadır.”
Meraklı padişah çömlekçinin sabrını ölçerek, deneme kastiyle üst üste yığılı duran çömleklerin altındakini çekince, o sıra olduğu gibi kırıldı. Başka sıraları da altından çekerek kırdı. Dükkânda çömlek kalmadı. Bu hâli gören çömlekçi gayet ferah
“-Canınız sağ olsun, olur böyle kazalar” diye müşterisinden özür diledi.
Padişah çok duygulandı. Hesabı kapatan baş vezirden, bildiği başka evliya varsa, ona da götürmesini rica etti. Kasap dükkânına girdiler. Kasap ricaldendi. Padişah çengelde ne kadar asılı et varsa işaretiyle hepsini kestirdi. Et bitti. Bu sefer:
“-Hiçbirini beğenmedim” diye etleri perişan etti. Sabır küpü kasap incinmedi, gücenmedi. Üstelik özür diledi.
“-Başka et kalmadı. Olsaydı, isteğinizi yerine getirmek benim zevkim olurdu, özür dilerim” dedi.
Bu tutum ve sabır karşısında manevi hazla dolu dolu olan padişah :
“-Bir tane daha” diye baş vezire emir verdi. Yollarının üzerindeki karpuzcuya gittiler. Padişah aynı yöntemi karpuzcuya da uygulamak için karpuzu aldı. İki dizinin arasında sıktı. Sertliğini kaybeden karpuzu yere bıraktı. Başka aldı, sıktı, bıraktı. Tekrar sıktı, bıraktı. Bu durumdan rahatsız olan karpuzcu padişaha yaklaştı :
“-Buraya bak! Ben padişah falan tanımam. Ben çömlekçi ve kasap değilim. Haksızlığa tahammül edemem. Edebinle, sıkıp gevşettiğin karpuzları al, parasını ver. Seni yere çakmadan defol!” Deyince, işin vahametini iyi bilen baş vezir hesabı ödedi ve neye uğradığını anlayamayan padişahı, kaçırırcasına oradan uzaklaştırdı.
Ve padişah da anladı ki, her kuşun eti yenmiyor, her at aynı kamçı ile gitmiyor!