Eskimeyen Eskiler

Ömer Amcamızın Mâkberi Nûr,Mekânı Cennet Olsun Süleyman sırrı

0
268

1970’li yılların başları, Suvermez köyüne Elektrik geleceği söylentileri Tüm köylülerimizi sevindirmiş ve O içinde huzur bulduğumuz kerpiç evlerimizin kireç sıvaları tatlı bir telaş ile elektrikçiler tarafından kazılıp kablolar döşeniyor,saatler tedarik edilip sofalara,kapı girişlerine monte edliyordu.
Hatırımda kalan şekliyle baya bir pahalıya mal oluyordu,Çoğunluğu evlerine elektrik alamamış ve kadim dostu; Gaz lambası ile aydınlanmaya devam etmişti.
Nihayet sokaklara ağaç direk dikme işi bitmiş,elektrik telleri çekilmeye başlamıştı.
O günlerde sokak lambalarını takamıyacaklarını söyleyen yetkililer; Köylüleriniz lambaları tedarik ederlerse takarız yoksa sokaklarını karanlık kalır demişlerdi.
O Yıllarda İleri gelen büyüklerimiz; Köylümüz olan iki işadamının kapısını çalma ve Köyümüzün ihtiyacı olan sokak lambalarının temini için ricada bulunmayı teklif etmişler ve Muhtarla birlikte birkaç kişi ESKİŞEHİR’in yolunu tutmuşlardı.
Eskişehirde bulunan Köylülerimizden ;
ÖMER ÖZGÜR ve ABDİL ÖZTEKİN ile görüşüp Sokak lambalarının en kısa zamanda tedarik edilip köye gönerilmesi sağlanmış ve Bu iki Değerli köylülerimiz Paralarını vererek Suvermez köyünün Sokak lambalarının takılıp,sokaklarımızın aydınlanmasını sağlamışlardır.
Ömer bey Suvermezde doğmuş ve BİRMOT’un kuruculuğunu ve genel müdürlüğünü yapmış,Emirdağlı ve Suvermezli birçok kişiye iş vermiş ve hayır dualarını almıştır.
Doğup büyüdüğü köyünü çok sevdiği için Ebedi istirahatgâhı olarak da köyünü seçmiştir.
Suvermez köyü mezarlığında bulunan Kabrini Her gidişimde ziyaret eder ve ruhuna dualarımı hediye ederim.
ÖMER AMCAMIZIN MÂKBERİ NÛR,MEKÂNI CENNET OLSUN
Süleyman sırrı