Kızılcık Tüketmek İçin 8 Sebep

Kızılcık, diğer adlarıyla kiran, kiren, eğren ya da ergen….
Marmelatı, reçeli, kompostosu, suyu, şerbeti hatta tarhanası bile yapılıyor bu meyvenin
Zeytin boyutlarında , kırmızı-pembe renkli ,hafif ekşimtırak bir tada sahip bu meyvenin faydalarına gelin birlikte bakalım .
Eski kültürlerden bu yana bin yılı aşkın süredir geleneksel tıpta da sıklıkla kullanılan bu myeve, Kızılderililer zamanında da yaraların iyileştirilmesinde de kullanılmıştır.
İçerdiği çeşitli bileşenler sayesinde çeşitli faydalara sahiptir.
1.Antimikrobiyaldir: Mikrop öldürücü etkisi vardır. Yıllarca özellikle ağız içi yaralarında ve çeşitli taraların iyileştirilmesinde antimikrobiyal etkisinden faydalanılmıştır.
2.Antidiyabetiktir: Düşük şeker oranı ve yüksek lif oranı sayesinde diyabet hastalarının da tabii ki porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebileceği bir meyvedir.
3.Antiaterosklerotiktir: Yani damar tıkanmalarını önleyici, kötü kolesterol dediğimiz LDL’nin azalmasında ve iyi kolesterol dediğimiz HDL’nin artmasında olumlu etkileri gözlenen bir meyvedir.
4.Antioksidandır: Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kızılcık, vücutta oluşan ksidatif stresin azalmasında , özellikle karaciğer metabolizmasında iyi bir detoksifikasyona yardımcı olabilecek br meyvedir.
5.Antiinflamatuardır: Vücuttaki inflamasyonu azaltıcı, enfeksiyonlardan koruyucu eetkisi vardır.
6.Antikarsinjendir: Bazı kanser hücrelerinin oluşumu engellediği ve bazı kanser hücrelerinde ise hücre öldürücü etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
7.Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.Hazımıszlık giderici,kabızlık önleyici etkileri gözlemlenmektedir.
8.İdrar asiditesini artırarak idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur fakat fazla tüketimi idar rengini koyulaştırabilir ve idrar yollarında yanma meydana getirebilir.Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekir.
*Tabii her besin gibi porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmeli ve özellikle hamile ve ağır ilaç kullanan bireylerin hekimleri kontrolünde tüketmesi gerekmektedir.
Tezgahlarda gördüğümüz, belki sıklıkla tükettiğimiz ama bu kadar faydanın o küçücük meyve formunda ne gibi etkilerinin olduğunu görmek çok etkileyici bu meyveyi de hala tezgahlardayken mevsiminde tüketmekte fayda var.
Haftaya başka bir konuyla görüşmek üzere
Sağlıklı günler diliyorum.
Diyetisyen Şükriye ERAL
Mail:diyetisyensukriyeeral@gmail.com

Sevgili dostlar Form Life Kitchen Sağlıklı Beslenme ve Diyet Yemekleri hizmete başlamıştır.
Sizler de sayfamızı beğenip paylaşırsanız çok sevinirim.
Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.
Randevular alınmaya başlamıştır.
İletişim: 0 553 463 0 963
0 222 230 3 606
Adres: Alanönü Mah. Petek Sok. Köker Plaza No:1 Kat:2 Daire:6
Odunpazarı/ Eskişehir